collapse

* Prebaruvanje


The first post content
Вака: аквариумот ми седеше 2 месеца без филтер и водата нели секако се загади и изгуби на квалитетот.
Земав приклучив два канистера, сменив 100% вода, избуричкав песокот и го дизбалансирав аквариумот, сепак си имало населено позитивни бактерии во песокот. Водата побеле, се појавија гнасните честици што и после 2-3 недели неможат да се отстранат. Потоа додадов позитивни бактерии од постоечки аквариум, почнав да додавам EASY LIFE START, после него EASY LIFE FFM, планирам да почнам да додавам и со EASY LIFE VOOGLE.
Пред да почнам да ги користам препаративе отстранив од аквариумот два рамиреза зошто им се појави бела точка на главчето и беа малку закржлавени.
Еве после неколку недели имам три црни тетри и гледам на едната и се појави исто бело точкиче над главата.
Деновиве треба да земам поосетливи риби, што би ме посоветувале, молам некој што имал искуство да ми каже што да правам, моментално во аквариумот (320л) со два канистера имам се на се вкупно околу 15 рипчиња, од кои 3 црни тетри, 4 рамирези, 4 коридораси џули и 5-6 анциструси. Менувам вода 20-30% неделно, одстоена.

Link

Author Topic: Дупка во главата  (Read 240 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 29
 • Posts: 1359
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Дупка во главата
« on: November 05, 2011, 10:19:38 PM »
Вака: аквариумот ми седеше 2 месеца без филтер и водата нели секако се загади и изгуби на квалитетот.
Земав приклучив два канистера, сменив 100% вода, избуричкав песокот и го дизбалансирав аквариумот, сепак си имало населено позитивни бактерии во песокот. Водата побеле, се појавија гнасните честици што и после 2-3 недели неможат да се отстранат. Потоа додадов позитивни бактерии од постоечки аквариум, почнав да додавам EASY LIFE START, после него EASY LIFE FFM, планирам да почнам да додавам и со EASY LIFE VOOGLE.
Пред да почнам да ги користам препаративе отстранив од аквариумот два рамиреза зошто им се појави бела точка на главчето и беа малку закржлавени.
Еве после неколку недели имам три црни тетри и гледам на едната и се појави исто бело точкиче над главата.
Деновиве треба да земам поосетливи риби, што би ме посоветувале, молам некој што имал искуство да ми каже што да правам, моментално во аквариумот (320л) со два канистера имам се на се вкупно околу 15 рипчиња, од кои 3 црни тетри, 4 рамирези, 4 коридораси џули и 5-6 анциструси. Менувам вода 20-30% неделно, одстоена.
« Last Edit: November 05, 2011, 10:23:22 PM by goch »
Goran Manevski

Online ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 43
 • Posts: 11242
 • Activity:
  2.67%
 • Karma: 377
Re: Дупка во главата
« Reply #1 on: November 06, 2011, 12:22:31 AM »
 Goch jas mislam deka voopsto ne si trebal da ja cepkas pesokta a najmalku pa da smenis 100% od vodata.Mozebi do 30 ama 100 ne znam koja ti bila idejata.

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 29
 • Posts: 1359
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: Дупка во главата
« Reply #2 on: November 06, 2011, 12:34:40 AM »
Не мислев 100% во еден ден, во рок од една недела ја променив скоро целата литража, секој ден по 20%.
Ептен беше за никаде, два месеца без филтрација и промена на вода.
Goran Manevski

Tags:
 

Users Online Users Online (68)
Members ivica74sk
Members Google (4)
Members Baidu