collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 09:23:59 PM]


Мојот 100л Аквариум by DimitarJ
[October 10, 2018, 02:09:31 AM]


RO za 80 Evra ? by DimitarJ
[October 09, 2018, 12:38:52 AM]


Od Ohrid si ako.... by pocttopus
[October 08, 2018, 11:28:00 AM]


RAZNO by pocttopus
[October 08, 2018, 10:43:05 AM]


Контакт страна/ Kontakt strana/ Contact page - mkreef by pocttopus
[October 06, 2018, 06:08:19 AM]


Domasen Tutun by Baron
[September 26, 2018, 11:08:15 AM]


Trevnat nov by Aleksandar Ilievski
[September 25, 2018, 03:24:58 PM]


"The Farewell" by Ivanov Mitko
[September 24, 2018, 11:14:37 AM]


Sreken rodenden by pocttopus
[September 23, 2018, 07:43:53 AM]

Author Topic: Помош  (Read 313 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Bonevski

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Помош
« on: January 18, 2011, 01:53:26 PM »
Пред 5 дена купив 2 отоцинклуси и ги ставив во карантин. Има воздушна пумпа и греач. Пред 2 часа едно рибче го видов како стои дертикално залепено на стаклото до повеќе од пола над вода, па го поттурнав во вода, а тоа пак исто се исправи надвор и пак го вратив. Пред 1 час видов му се појавило нешто како црвени линии( како цртеж од крвни садови) со светла црвена боја повеќе на стомакот, а помалку се гледаат сегде и отото почна да се превртува на страна и неможе да одржува рамнотежа. Што да правам дали да го тргнам другиот ото,кој засега ми изгледа добро и што да му правам на овој болниов?
Помагајте

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 52
 • Posts: 12166
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Помош
« Reply #1 on: January 18, 2011, 02:17:14 PM »
Steta, ototo se cudni za vakvi raboti, sekogas dobivaat nekoi cudni bolesti. Za zal ne znam sto da kazam no sigurno ne e nesto zarazno.

Koj gi slusa ribite koga placat ??     http://mkreef.blogspot.com

Offline nikodinov

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2009
 • Location: Bitola
 • Age: 36
 • Posts: 310
 • Activity:
  0%
 • Karma: 17
Re: Помош
« Reply #2 on: January 18, 2011, 02:26:22 PM »
Кај мене се случи слично со анцитрусите исто едниот до пола излезен надвор другиот на грб превртен.
Ги тргнав во мало аквариумче 5 литри со чиста вода, после неколку часа пак им сменив дел од водата и наредниот ден се си беше ок со нив и ги вратив во аквариумот. Па еве живи здрави се.
Според мене е од труење дали од амоњак или нитрити.

Offline Bonevski

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Re: Помош
« Reply #3 on: January 18, 2011, 02:33:28 PM »
Изгледа болниов е готов, ама ај да сменам вода (дали цела да ја сменам зошто вчера им сменив вода т.е. извадив од другиот аквариум и им сменив околу 50% вода.

Offline nikodinov

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2009
 • Location: Bitola
 • Age: 36
 • Posts: 310
 • Activity:
  0%
 • Karma: 17
Re: Помош
« Reply #4 on: January 18, 2011, 02:37:46 PM »
Па и во водата од аквариум има амоњак и нитрати.
Така да најдобро е чиста одстоена вода.
Барем јас така ги спасив.

Offline Bonevski

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Re: Помош
« Reply #5 on: January 18, 2011, 02:39:04 PM »
 55655