collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by DimitarJ
[Today at 11:08:57 PM]


Мојот 100л Аквариум by DimitarJ
[October 10, 2018, 02:09:31 AM]


RO za 80 Evra ? by DimitarJ
[October 09, 2018, 12:38:52 AM]


Od Ohrid si ako.... by pocttopus
[October 08, 2018, 11:28:00 AM]


RAZNO by pocttopus
[October 08, 2018, 10:43:05 AM]


Контакт страна/ Kontakt strana/ Contact page - mkreef by pocttopus
[October 06, 2018, 06:08:19 AM]


Domasen Tutun by Baron
[September 26, 2018, 11:08:15 AM]


Trevnat nov by Aleksandar Ilievski
[September 25, 2018, 03:24:58 PM]


"The Farewell" by Ivanov Mitko
[September 24, 2018, 11:14:37 AM]


Sreken rodenden by pocttopus
[September 23, 2018, 07:43:53 AM]

Author Topic: Мрест коридораси decobt  (Read 467 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline decobt

 • Forum Moderator
 • Super clen
 • *
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 27
 • Posts: 908
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Мрест коридораси decobt
« on: September 08, 2011, 12:49:51 PM »
Ги знам условите кои ги бараат коридорасите за да се мрестат, НО денес во едниот аквариум каде што живеат со анциструси, скалари, серпи и моли, на ТЕМПЕРАТУРА ОД 25 степени целзиусови, неочекувано по стаклото начекав икра! Се разбира, оваа икра ќе пропадни, но веќе знам дека коридорасите ми се зрели и можи слободно да ги префрлам во мрестен аквариум. Целта на постот ми беше да го потенцирам тоа што е како основно правило кај мрест на коридораси со снижување на температура и со промена на водата, во овај случај не важи!  happyy
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline Farscape

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2011
 • Location: Bitola
 • Age: 31
 • Posts: 277
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Мрест коридораси decobt
« Reply #1 on: September 08, 2011, 06:40:59 PM »
Пак е добра температурата, и кај мене истото се има случено ама неколку пати икра фрлија и повеќе не видов мрест од нив изглеа период е кога ќе им се погоди средината.
Ај со среќа , ако мојш извај ги икрите па може ќе извајш некој.

Offline decobt

 • Forum Moderator
 • Super clen
 • *
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 27
 • Posts: 908
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Мрест коридораси decobt
« Reply #2 on: November 19, 2011, 05:31:48 PM »
Еве нешто и од мојот мрест  :happy:


Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 11244
 • Activity:
  1%
 • Karma: 377
Re: Мрест коридораси decobt
« Reply #3 on: November 19, 2011, 11:48:54 PM »
 560855 za crvcite.

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 5787
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Мрест коридораси decobt
« Reply #4 on: November 20, 2011, 12:58:51 AM »
Decobt, i jas citam za temperaturava i site vikaat deka sakaat niska temperatura no sto ke kazes na toa deka kaj mene Panda Cory se mrestat na 31 stepen ?? :)

 560855 za maleckite!

Online DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 43
 • Posts: 7204
 • Activity:
  6%
 • Karma: 156
  • LID
Re: Мрест коридораси decobt
« Reply #5 on: November 20, 2011, 01:06:11 PM »
Со среќа малецките па да ти пораснат што побрзо

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 22
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Мрест коридораси decobt
« Reply #6 on: November 20, 2011, 01:10:35 PM »
Cestito i so sreka da si gi rastes :)

Offline decobt

 • Forum Moderator
 • Super clen
 • *
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 27
 • Posts: 908
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Мрест коридораси decobt
« Reply #7 on: November 20, 2011, 03:53:01 PM »
 55655 на сите... btw има 4 бели скроз...  :happy:
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline Ugrin

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2008
 • Location: Скопје
 • Age: 32
 • Posts: 280
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: Мрест коридораси decobt
« Reply #8 on: November 20, 2011, 05:51:08 PM »
Многу ми е драго што се повеќе теми има во секцијата Мрест. Само напред!  560855

Offline decobt

 • Forum Moderator
 • Super clen
 • *
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 27
 • Posts: 908
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Мрест коридораси decobt
« Reply #9 on: November 21, 2011, 05:30:47 AM »
Еве денес и нов мрест, нова икра штотуку згрижена во друг аквариум...  :happy:  :happy:  :happy:
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline Damjan Apostoloski

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 19
 • Posts: 100
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Мрест коридораси decobt
« Reply #10 on: November 21, 2011, 05:55:10 AM »
 560855