collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 08:22:32 PM]


Мојот 100л Аквариум by DimitarJ
[October 10, 2018, 02:09:31 AM]


RO za 80 Evra ? by DimitarJ
[October 09, 2018, 12:38:52 AM]


Od Ohrid si ako.... by pocttopus
[October 08, 2018, 11:28:00 AM]


RAZNO by pocttopus
[October 08, 2018, 10:43:05 AM]


Контакт страна/ Kontakt strana/ Contact page - mkreef by pocttopus
[October 06, 2018, 06:08:19 AM]


Domasen Tutun by Baron
[September 26, 2018, 11:08:15 AM]


Trevnat nov by Aleksandar Ilievski
[September 25, 2018, 03:24:58 PM]


"The Farewell" by Ivanov Mitko
[September 24, 2018, 11:14:37 AM]


Sreken rodenden by pocttopus
[September 23, 2018, 07:43:53 AM]

Author Topic: Мрест на разбори од галичките  (Read 542 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Farscape

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2011
 • Location: Bitola
 • Age: 31
 • Posts: 277
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Мрест на разбори од галичките
« on: August 13, 2011, 10:52:03 AM »
Ден 1.
Мрестниот аквариум е спремен, со сите нишани и префрлен е мажјакот додека го научи местото.
Заменета е 20 % од водата и додадена нова, од студенчица. Разборот е среќен.

Ден 2. Додадена е една женка во аквариумот.

http://pic.mk/images/prilepwrw.jpg

По неколку минути запознавање, разборот се обидува да се спари, но не и приоѓа на женката. МИслев дека е поради водата па земанив уште 10 % вода и им дадов малку џигер да каснат.

http://pic.mk/images/prileprfr.jpg

Мажјакот ја носи женакта на тајна вечера, но сеуште мрестот не може да започне. Почнувам да сомневам да не е до параметрите на водата или не им се допаѓа новиот атман потопен филтер.
Заменети сеуште 3 % од водата.

http://pic.mk/images/prilepisi.jpg

Женката го напушта мажјакот и никако не сака да се спари. Мислам дека сум додал и 2 мажјаци, или било што. Се знае дека кај рибите, не владее материјализмот или нешто друго, можеш каков сакаш мажјак со каква сакаш женка да спариш.

http://pic.mk/images/prilepiyi.jpg

Рибите го напуштија мрестниот аквариум ис е вратени во главниот.

Мрестот неуспешен од непознати причини!

Offline iljo

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 833
 • Activity:
  0%
 • Karma: 45
Re: Мрест на разбори од галичките
« Reply #1 on: August 13, 2011, 12:52:34 PM »
Ne i se sviga mazjakot, da ne si stail nekoj grd mazjak :D

Offline Farscape

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2011
 • Location: Bitola
 • Age: 31
 • Posts: 277
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Мрест на разбори од галичките
« Reply #2 on: August 13, 2011, 01:45:12 PM »
Чисто ради зафрканција направив стрип од сликата, уствари она е како го доживувам нивното парење :)))
Муабетот беше, факт е дека беа машко-женски разбор поради причина што се бркаа постојано низ аквариум и беа како пар, и се криеја во ќошови и фактички се вртеа во круг, е сеа обично така сум мрестел зебри коа праат така, е муабетот е дали е можно до водата да биди нешто, или пак не се бендисуваат веќе паров:)?

Offline iljo

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 833
 • Activity:
  0%
 • Karma: 45
Re: Мрест на разбори од галичките
« Reply #3 on: August 13, 2011, 01:50:58 PM »
Vodata treba da e čista, kisela pH 6 i izrazito meka DH 1-2.

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 29
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Мрест на разбори од галичките
« Reply #4 on: August 14, 2011, 01:22:45 PM »
Идеална вода најлесно се прави со РО апарат, инаку да импровизираш секогаш ќе и фали или киселост или мекост, не дека неможиш да ја натамамиш, али РО е МАЈКА.
Што се однесува до твојот пар, ако ги правеле тие ритуали веројатноста да ти се измрестени уште пред да ги префрлиш во мрестниот е голема, и дека главната вечера веќе им била апната  boske
а и по сликиве колку што јас имам познавања за разбора би рекол дека немаш женка што е спремна за мрест  :dontknow:

Offline Farscape

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2011
 • Location: Bitola
 • Age: 31
 • Posts: 277
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Мрест на разбори од галичките
« Reply #5 on: August 14, 2011, 01:40:20 PM »
20 и нешто разбори се не ги разликувам али добар дел од нив се спремни али ако неќат не мораат, некогаш друг пат ќе ги ставам:)

Offline zalxov

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2011
 • Location: с.Таринци - Штипско
 • Age: 34
 • Posts: 1073
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Мрест на разбори од галичките
« Reply #6 on: September 09, 2011, 07:37:49 AM »
Идеална вода најлесно се прави со РО апарат, инаку да импровизираш секогаш ќе и фали или киселост или мекост, не дека неможиш да ја натамамиш, али РО е МАЈКА.
Што се однесува до твојот пар, ако ги правеле тие ритуали веројатноста да ти се измрестени уште пред да ги префрлиш во мрестниот е голема, и дека главната вечера веќе им била апната  boske
а и по сликиве колку што јас имам познавања за разбора би рекол дека немаш женка што е спремна за мрест  :dontknow:
Po sto se poznava deka zenkata e spremna za mrest?
Спијат ли рибите?