collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 09:23:59 PM]


Мојот 100л Аквариум by DimitarJ
[October 10, 2018, 02:09:31 AM]


RO za 80 Evra ? by DimitarJ
[October 09, 2018, 12:38:52 AM]


Od Ohrid si ako.... by pocttopus
[October 08, 2018, 11:28:00 AM]


RAZNO by pocttopus
[October 08, 2018, 10:43:05 AM]


Контакт страна/ Kontakt strana/ Contact page - mkreef by pocttopus
[October 06, 2018, 06:08:19 AM]


Domasen Tutun by Baron
[September 26, 2018, 11:08:15 AM]


Trevnat nov by Aleksandar Ilievski
[September 25, 2018, 03:24:58 PM]


"The Farewell" by Ivanov Mitko
[September 24, 2018, 11:14:37 AM]


Sreken rodenden by pocttopus
[September 23, 2018, 07:43:53 AM]

Author Topic: DIY mrestilica  (Read 440 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline vasimono

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Stip
 • Age: 40
 • Posts: 67
 • Activity:
  0%
 • Karma: 4
DIY mrestilica
« on: March 02, 2011, 02:40:38 PM »
Мрестилица за скоро без пари.9 * 9 * 16. Стакло 3 мм. Стаклена мрежа 1 м2= 32 ден(за фасада) и малку силикон. За две до три недели очекувана принова од 3 моли, 3 гупи и 2 ксифи. Аквариум за таа намена веќе 5 дена во фаза на цииклирање 60*25*21 висина ,греач 75 вати со термостат,потопен филтер пумпa атаман at-f302-450l/h и осветлување штедлива 15 вати. Доколку се биде во ред ќе следат слики од подмладокот.Мрестилките ќе бидат подигнати од подот подоцна.
Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 52
 • Posts: 12166
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: DIY mrestilica
« Reply #1 on: March 02, 2011, 02:42:24 PM »
 560855 za trudot i postot
Koj gi slusa ribite koga placat ??     http://mkreef.blogspot.com

Offline vasimono

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Stip
 • Age: 40
 • Posts: 67
 • Activity:
  0%
 • Karma: 4
Re: DIY mrestilica
« Reply #2 on: March 02, 2011, 02:50:25 PM »
фала.

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 29
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: DIY mrestilica
« Reply #3 on: March 02, 2011, 02:51:44 PM »
БРАВО!  :icon_thumright: Многу убаво изработено и аквариумот и мрестилките. Само кога ќе ти се измрестат рибите најпаметно ти е на пумпата да навлечиш сунѓер, за да не ти ги шмука рипките.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 11244
 • Activity:
  1%
 • Karma: 377
Re: DIY mrestilica
« Reply #4 on: March 02, 2011, 02:51:58 PM »
Interesna ideja samo ne mi e jasno.Celta e da gi zadrzi malite vnatre ili malite da izlezat a majkata da ostane vnatre posto baagi krupna mrezava mi izgleda? 560855 sekako zasluzuva sekoj interesen proekt.

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 29
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: DIY mrestilica
« Reply #5 on: March 02, 2011, 02:55:55 PM »
Ивица, малечките да се издутнат низ мрежата е целта, нешто слично е како кај мене што ми се, ако ги забележа, само кај мене се од пластика не од стакло. Како и да е човеков ова одлично го изведил. И баш ми се свиѓа аквариумот. А со 8-ка стакло ти е правен?

Offline vasimono

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Stip
 • Age: 40
 • Posts: 67
 • Activity:
  0%
 • Karma: 4
Re: DIY mrestilica
« Reply #6 on: March 02, 2011, 02:59:01 PM »
Малките пропаѓаат надоле или излегуваат од страна , а мајката останува внатре до крај на окотување по што се враќа во матичен аквариум. Отворите на мрежата се некаде 4-5 мм.

Offline vasimono

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Stip
 • Age: 40
 • Posts: 67
 • Activity:
  0%
 • Karma: 4
Re: DIY mrestilica
« Reply #7 on: March 02, 2011, 03:00:59 PM »
Ивица, малечките да се издутнат низ мрежата е целта, нешто слично е како кај мене што ми се, ако ги забележа, само кај мене се од пластика не од стакло. Како и да е човеков ова одлично го изведил. И баш ми се свиѓа аквариумот. А со 8-ка стакло ти е правен?
Не со 6 мм.

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 29
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: DIY mrestilica
« Reply #8 on: March 02, 2011, 03:06:27 PM »
На сликиве како подебело ми заличи, затоа те прашувам  :icon_thumright:

Offline biftek

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: skopje
 • Age: 37
 • Posts: 40
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: DIY mrestilica
« Reply #9 on: March 02, 2011, 05:31:52 PM »
Малките пропаѓаат надоле или излегуваат од страна , а мајката останува внатре до крај на окотување по што се враќа во матичен аквариум. Отворите на мрежата се некаде 4-5 мм.
malce ne mi e jasno nema li majkata od gore da iskoci i da gi i zede pak malite?ili ke bidat podignati ili zatvoreni od gore?

Offline l-jube

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: skopje
 • Age: 33
 • Posts: 563
 • Activity:
  0%
 • Karma: 48
Re: DIY mrestilica
« Reply #10 on: March 02, 2011, 06:01:35 PM »
pisuva pogore vo tekstot deka ke bidat podignati pokasno, no podobro e ako stranite bidat zatvoreni a samo dnoto so otvori za da se spreci vleguvanje na malite koga za brzo vreme ke se stavi druga riba za mrest potesko vleguvat koga od dolnata strana
Eve i eden takov primer poednostaven i dosta poevtin na DIY mrestilka so 100% efikasnost od parcinja pleksiglas sto se vrtkale niz podrum, vreme na izrabotka 20-30 min

niz dupkite od stranicite se protnuva oblozena bakarna zica za pricvrstuvanje na akvariumot kade ke ziveat malite

Offline Ogi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2010
 • Location: Kumanovo
 • Age: 32
 • Posts: 1774
 • Activity:
  0%
 • Karma: 85
Re: DIY mrestilica
« Reply #11 on: March 02, 2011, 06:11:36 PM »
Mi se dopadja tvojata mrestilica vasimono, interesna ideja, Jas koga cuvav zivorodki koristev kako sto e na slikite sto gi postavi ljube, samo so 2 otvora dolu. Mislam deka e posigurna  za malite.
Comming soon :)

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 29
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: DIY mrestilica
« Reply #12 on: March 03, 2011, 03:53:21 AM »
Нема тука ногу филозофии  :happy: Мрестилицата се закачува на предното стакло од аквариумот и виси со некој си (кај мене) 5-6 cm. над вода. Се става мајката во мрестилицата кога е спремна за мрест, од кога ќе почне да ги раѓа малите тие се издутнуваат од мрестилицата во аквариумот, така мајката неможе да ги изеди, јас за секој случај во мрестилката ставам и некое парче трева храст (некој го викаат морков). Овој метод е најдобар за мрестење на живоротки.
(ова се однесува на прашањето на бифтек)

Offline vasimono

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Stip
 • Age: 40
 • Posts: 67
 • Activity:
  0%
 • Karma: 4
Re: DIY mrestilica
« Reply #13 on: March 03, 2011, 03:55:32 AM »
pisuva pogore vo tekstot deka ke bidat podignati pokasno, no podobro e ako stranite bidat zatvoreni a samo dnoto so otvori za da se spreci vleguvanje na malite koga za brzo vreme ke se stavi druga riba za mrest potesko vleguvat koga od dolnata strana


Имаш право за поголемата сигурност на малите ,но идејата ми беше да има што подобра циркулација на вода кај мајката поради можноста да остане таму подолго време.