collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Today at 08:41:45 PM]


Мојот 100л Аквариум by DimitarJ
[October 10, 2018, 02:09:31 AM]


RO za 80 Evra ? by DimitarJ
[October 09, 2018, 12:38:52 AM]


Od Ohrid si ako.... by pocttopus
[October 08, 2018, 11:28:00 AM]


RAZNO by pocttopus
[October 08, 2018, 10:43:05 AM]


Контакт страна/ Kontakt strana/ Contact page - mkreef by pocttopus
[October 06, 2018, 06:08:19 AM]


Domasen Tutun by Baron
[September 26, 2018, 11:08:15 AM]


Trevnat nov by Aleksandar Ilievski
[September 25, 2018, 03:24:58 PM]


"The Farewell" by Ivanov Mitko
[September 24, 2018, 11:14:37 AM]


Sreken rodenden by pocttopus
[September 23, 2018, 07:43:53 AM]

Author Topic: Празнење аквариум  (Read 370 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline decobt

 • Forum Moderator
 • Super clen
 • *
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 27
 • Posts: 908
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Празнење аквариум
« on: July 29, 2011, 06:07:21 AM »
Како и на повеќето, така и мене ми се смачи од класичното менување вода, па истурање кофи па ова па она... Шо се мора-се мора! Денес изработив мал систем за вадење вода од аквариум кој пред малку го тестирав и работи перфектно и доста ефикасно. Погонот на водата е добиен преку пумпа за вода од машина за перење и има огромна моќност и брзина на исфрлање на водата. Водата ја "шмука" од аквариум со едно црево, а одводното црево оди директно во одвод. Околината-сува! Капење на страна нема. Еве две слики како изгледа отприлика колку можи да се види...


Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline Stole

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 1362
 • Activity:
  0%
 • Karma: 19
Re: Празнење аквариум
« Reply #1 on: July 29, 2011, 08:09:19 AM »
Interesno  :icon_thumright:, samo kojznae kolku e sigurno za vo dnevna :icon_scratch:

Offline iljo

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 833
 • Activity:
  0%
 • Karma: 45
Re: Празнење аквариум
« Reply #2 on: July 29, 2011, 08:43:11 AM »
Idejata ne ti e losa  :icon_thumright:,ja do skoro koristev nsto slicno samo so glava od vnatresna pumpa ,ke piknev pumpata vo akvarium i obratno koga polnam vo bureto i brzo menuvav voda ,samo koga ke trebase da zacistam malku po dnoto togas se pojavuvase problem pumpata bese jaka i brzo go praznese akvariumot taka sto nemav vreme da pominam onaka kako sto treba ,pa zatoa se vrativ na klasicniot nacin .

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 32
 • Posts: 934
 • Activity:
  0%
 • Karma: 40
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: Празнење аквариум
« Reply #3 on: July 29, 2011, 09:07:50 AM »
добро а во подрум ви се аквариумите па неможе со природен пад да црпе вода и директно во одводот

барем кај мене со природен пад и имам доволно јачина за сифонирање на дното и не ми е премногу бргу

претходно со канти спуштам 2 спрата (оти немав одвод на третиот спрат)
а сега директно на тераса и во дворот позади. се вадат дрвца :) ја искористуваме водата максиум :)))

Offline decobt

 • Forum Moderator
 • Super clen
 • *
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 27
 • Posts: 908
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Празнење аквариум
« Reply #4 on: July 29, 2011, 09:58:58 AM »
Interesno  :icon_thumright:, samo kojznae kolku e sigurno za vo dnevna :icon_scratch:
Сигурно е доколку ги наместиш добро цревата.  :icon_thumright:
добро а во подрум ви се аквариумите па неможе со природен пад да црпе вода и директно во одводот

барем кај мене со природен пад и имам доволно јачина за сифонирање на дното и не ми е премногу бргу

претходно со канти спуштам 2 спрата (оти немав одвод на третиот спрат)
а сега директно на тераса и во дворот позади. се вадат дрвца :) ја искористуваме водата максиум :)))

Баш дека е во подрум, одводот е малку повисоко за да овозможи слободен пад. Инаку горе (дома) имам уште 2 аквариуми, со нив работам класично.  :)
Инаку првобитната идеја ми беше оваа пумпа да ја искористам како погон за DIY канистер, ама некако не ми е многу сигурно, се под притисок, големи се шансите негде да протечи па за џабе цела мака.
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 32
 • Posts: 934
 • Activity:
  0%
 • Karma: 40
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: Празнење аквариум
« Reply #5 on: July 29, 2011, 10:19:53 AM »
претпоставив, затоа и пишав.

иначе колку литри фрла пумпата и јас спремам за ~10литарски канистер, барав нешто по продавниците како Iwaki magnet pump али не најдов ништо слично да врши работа

па ако не најдам ке одам со внатрешна пумпа

Offline decobt

 • Forum Moderator
 • Super clen
 • *
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 27
 • Posts: 908
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Празнење аквариум
« Reply #6 on: July 29, 2011, 10:22:04 AM »
Незнам да ти кажам колку литри/час е... Пумпа за вода од машина за перење е. Ама доста е јака.
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.