collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 10:53:30 PM]


Trevnat nov by Aleksandar Ilievski
[October 19, 2018, 07:12:22 AM]


Мојот 100л Аквариум by DimitarJ
[October 10, 2018, 02:09:31 AM]


RO za 80 Evra ? by DimitarJ
[October 09, 2018, 12:38:52 AM]


Od Ohrid si ako.... by pocttopus
[October 08, 2018, 11:28:00 AM]


RAZNO by pocttopus
[October 08, 2018, 10:43:05 AM]


Контакт страна/ Kontakt strana/ Contact page - mkreef by pocttopus
[October 06, 2018, 06:08:19 AM]


Domasen Tutun by Baron
[September 26, 2018, 11:08:15 AM]


"The Farewell" by Ivanov Mitko
[September 24, 2018, 11:14:37 AM]


Sreken rodenden by pocttopus
[September 23, 2018, 07:43:53 AM]

Author Topic: стаклен надворешен дроп чекер  (Read 315 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 32
 • Posts: 934
 • Activity:
  0%
 • Karma: 40
  • Интернет Бизнис Македонија
стаклен надворешен дроп чекер
« on: August 05, 2011, 09:25:43 AM »
Загледав на ASW форум па ми текна и од ова може да се направи

имате гарант доста по дома од single U CFL може и double,.. ако ја исечете добро
со турпија или нешто убаво измазнете, од едната страна затворете го со плутена тапа или наполнете го силикон и закачете го на стакло

истот можете со лепенка за стакло и целиот потопен во вода
недостаток е што растојанието меѓу цевките е 4мм, така да само закачување на мали аквариуми со таа дебелина на стакло,


да побарате по апотеките може и ке најдете U епрувети, на ибеј се по 2фунти, но и 2.6фунти е превоз
http://www.ebay.co.uk/itm/U-FORM-BOROSILICATE-LABORATORY-ABSORPTION-TUBE-100x12mm-/180701556091?pt=UK_BOI_Medical_Lab_Equipment_Lab_Supplies_ET&hash=item2a12a6ed7b

eве со епрувета
http://www.flickr.com/photos/ghostsword/6010618937/#
сликата е од Luis од ASW


и еве го оригинал како е

кое е 40фунти, околу 3000чиња

Offline Farscape

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2011
 • Location: Bitola
 • Age: 31
 • Posts: 277
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: стаклен надворешен дроп чекер
« Reply #1 on: August 06, 2011, 04:15:34 AM »
Функцијата на ова ќе остани тајна, или ќе биде во индина пронајдена:)

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 32
 • Posts: 934
 • Activity:
  0%
 • Karma: 40
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: стаклен надворешен дроп чекер
« Reply #2 on: August 06, 2011, 05:22:51 AM »
како мислиш функција на оваа?
Се знае што е drop checker, има иста функција ке има како стаклените внатрешни

а се користи за гледање на ниво на цо2 во аквариумот,  со течноста се полни едната половина

Offline tiggaz

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 632
 • Activity:
  0%
 • Karma: 64
  • eHost Mk
Re: стаклен надворешен дроп чекер
« Reply #3 on: August 06, 2011, 05:56:46 AM »
Јас го нарачав ова од ebay : http://cgi.ebay.com/CO2-Drop-Checker-PH-solution-check-co2-level-/250764267095?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a62b70e57#ht_3743wt_905

а се надевам дека ќе ми дадат и течност со него, зашто ако не ми дадат ќе треба посебно да нарачувам.

Кажи ми дали знаеш од кога ќе е shipped нарачката за колку време од прилика стига во мк?
Are you reaching your potential?

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 32
 • Posts: 934
 • Activity:
  0%
 • Karma: 40
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: стаклен надворешен дроп чекер
« Reply #4 on: August 06, 2011, 06:18:17 AM »
јас истото го порачав ми стигна за едно 15дена, од истиот дечко Ubarn

само не сум многу задоволен од него, стаклото на горната страна, кај што е завртено ми се скрши, и тоа местејќи го, не го удрив во стакло туку во рака ми пукна