collapse

* Prebaruvanje


Author Topic: help alga  (Read 174 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline bams

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: ohrid
 • Age: 32
 • Posts: 121
 • Karma: 0
help alga
« on: May 26, 2017, 04:21:30 AM »
dali e ova nekoja stetna alga i kako se ostranuva  :D
pozz
Offline pocttopus

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 39
 • Posts: 6279
 • Karma: 12
Re: help alga
« Reply #1 on: May 26, 2017, 04:31:36 AM »
Ова е црна брадеста алга или black beard algae (BBA).
Има објаснето во темава како се третира.  :icon_thumright:
http://forum.mkreef.com/index.php?topic=993.0

Offline bams

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: ohrid
 • Age: 32
 • Posts: 121
 • Karma: 0
Re: help alga
« Reply #2 on: May 26, 2017, 04:38:30 AM »
фала  не ја знаев како се вика алгава
ќе разгледам на оваа тема
позз

Offline bams

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: ohrid
 • Age: 32
 • Posts: 121
 • Karma: 0
Re: help alga
« Reply #3 on: May 28, 2017, 01:51:43 AM »
ако ги остранам камењава што се зафатени од алгава
дали ќе го решам проблемот ?

Offline pocttopus

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 39
 • Posts: 6279
 • Karma: 12
Re: help alga
« Reply #4 on: May 28, 2017, 02:01:44 AM »
Да, тоа секако може да помогне.
Извади ги камењата и исчисти ги со вода од аквариумот, значи не со вода од чешма. Ќе извадиш малку вода од аквариум колку да ги измиеш и после врати ги назад.

Би требало тоа да помогне да не се развива алгата или да се намали нејзиното ширење.
Прочитај ги темите во бордот наменет за алги. Следи ги советите и она што е најпотребно, алгата да биде под контрола.

Offline bams

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: ohrid
 • Age: 32
 • Posts: 121
 • Karma: 0
Re: help alga
« Reply #5 on: May 28, 2017, 04:49:47 AM »
нешо прочитав
голема тема е  главата шашма :D
а за ова со камењава не ги редам внатре
ќе ги фрлам
и уште нешо дали е добро да се дава краставица
на анцитруси, бидекќи им дадов за проба
партал ја направија
Offline pocttopus

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 39
 • Posts: 6279
 • Karma: 12
Re: help alga
« Reply #6 on: May 28, 2017, 04:58:32 AM »
Да, добро е да им даваш краставица само остави ги малку да јадат и од алгата.

Offline bams

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: ohrid
 • Age: 32
 • Posts: 121
 • Karma: 0
Re: help alga
« Reply #7 on: May 28, 2017, 05:32:22 AM »
да да
реков за проба ама  одвреме навреме ќе им давам
а оваа алгава што ми излезе има риба што ја јаде или не

Offline pocttopus

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 39
 • Posts: 6279
 • Karma: 12
Re: help alga
« Reply #8 on: May 28, 2017, 05:53:00 AM »
Има... SAE. 
http://www.aquatic-eden.com/2006/11/siamese-algea-eater-crossocheilus.html

Offline bams

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: ohrid
 • Age: 32
 • Posts: 121
 • Karma: 0
Re: help alga
« Reply #9 on: May 28, 2017, 05:58:20 AM »
 55655

Offline pocttopus

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 39
 • Posts: 6279
 • Karma: 12
Re: help alga
« Reply #10 on: May 28, 2017, 06:40:36 AM »
@bams претстави го овој аквариум пошто не е истиот да се види за што правиме муабет. :icon_thumright:

Offline bams

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: ohrid
 • Age: 32
 • Posts: 121
 • Karma: 0
Re: help alga
« Reply #11 on: May 28, 2017, 06:48:28 AM »
да да
сега ја видов таа тема
не се истите риби што беа на тој аквариум
имав два акв
првиот што ми пукна стаклто беше
60/30/40
а другиов е со дим.60/35/30
овај вториов го користев за мрестење на живоротки
па после извесно време ми беше како резерва
сега го користам вториот бидејќи како што напоменав погоре
од риби имам
4 x скалари
3x анцитруси
2x коридорас
1x серпа тетра
1x нез како се вика
од трева оваа што е на сликата нез исто како се вика

Offline bams

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: ohrid
 • Age: 32
 • Posts: 121
 • Karma: 0
Re: help alga
« Reply #12 on: May 28, 2017, 06:50:22 AM »Offline pocttopus

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 39
 • Posts: 6279
 • Karma: 12
Re: help alga
« Reply #13 on: May 28, 2017, 06:51:57 AM »
Мене се ми е измешано кој е прв, кој втор или трет аквариум ако има таков.
Отвори нова тема и таму претстави ги соодветно аквариумите.
Колку аквариуми имаш, толку теми отвори.

Така нема да се мешаат муабетите/работите.  :icon_thumright:

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 42
 • Posts: 7109
 • Karma: 152
  • eSoft solution
Re: help alga
« Reply #14 on: May 28, 2017, 11:33:06 PM »
Ima lek za algata da ja minimiziras
Sae e edna od kombinaciite koja treba da ja vklucis
Prvo se sto mozes ke izvadis racno
Potoa ke odis so hidrogen 3% na dnevna osnova ke dodavas po 7 kapki ili 1ml na 15 litra voda. Ne racunaj kolku litri e akvariumot, tuku kolku litri voda imas vo nego. Obicno e pomalku osven ako nemas nekoj golem nadvoresen filter.
Ednas dnevno. Vo zavisnost od kolicinata na algata ke teras edna ili 2 nedeli.
Isto taka mnogu vazno e da dodavas hrana za rastenijata i CO2. Samo taka so balans ke uspees da se resis od algite.

Offline bams

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: ohrid
 • Age: 32
 • Posts: 121
 • Karma: 0
Re: help alga
« Reply #15 on: June 02, 2017, 04:34:17 AM »
го тргнав горните камчиња што беа зафатени со алгата
па сега ќе видам дали ќе се појави пак

Tags: