collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Познато ни е дека формулата со шеќер и квасец е најефтината варијатна за продукција на СО2 за потребите на нашите тревнати аквариуми, но поради неконстантноста и нестабилноста на оваа смеса наидуваме на проблеми при растворањето на гасот. Секој дифузер кој работи на принцип на ситнење на гасот не е ефикасен за растворање на истиот. Затоа, ќе ви претставам еден друг модел кој 100% функционира, независно од степенот на активност на квасецот.

Станува збор за пластична кутија на која од горната страна се наоѓа влезот за СО2, а самата кутија се наоѓа во вода (како на сликата).
Димензијата на кутија т.е. допирната површина гас-вода, како и kH на водата, претставуваат клучни параметри за одржување оптимална концентрација на СО2 во аквариумот.

Пример: За аквариум од 100L, во кој kH на водата е 10, потребна е допирна површина од 30см2. Доколу се работи за кружна кутија, истата треба да биде со дијаметар од 6см.
При секој начин на додавање на СО2 во аквариумот, задолжително е следење на рН на водата, на пример со drop checker, кој ни овозмужува континуиран мониторинг на концентрацијата на СО2.

Link

Author Topic: [DIY]CO2 дифузер  (Read 2091 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
[DIY]CO2 дифузер
« on: October 07, 2014, 11:03:24 AM »
Познато ни е дека формулата со шеќер и квасец е најефтината варијатна за продукција на СО2 за потребите на нашите тревнати аквариуми, но поради неконстантноста и нестабилноста на оваа смеса наидуваме на проблеми при растворањето на гасот. Секој дифузер кој работи на принцип на ситнење на гасот не е ефикасен за растворање на истиот. Затоа, ќе ви претставам еден друг модел кој 100% функционира, независно од степенот на активност на квасецот.

Станува збор за пластична кутија на која од горната страна се наоѓа влезот за СО2, а самата кутија се наоѓа во вода (како на сликата).
Димензијата на кутија т.е. допирната површина гас-вода, како и kH на водата, претставуваат клучни параметри за одржување оптимална концентрација на СО2 во аквариумот.

Пример: За аквариум од 100L, во кој kH на водата е 10, потребна е допирна површина од 30см2. Доколу се работи за кружна кутија, истата треба да биде со дијаметар од 6см.
При секој начин на додавање на СО2 во аквариумот, задолжително е следење на рН на водата, на пример со drop checker, кој ни овозмужува континуиран мониторинг на концентрацијата на СО2.
« Last Edit: October 07, 2014, 11:14:31 AM by decobt »
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: [DIY]CO2 дифузер
« Reply #1 on: October 07, 2014, 01:28:29 PM »
вакво нешто ми требаше ко ја направив мојата смеса па све ми се измеша поради недостаток на информации... сега за нареден пат ќе си планирам со време. :icon_thumright:

 560855

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal