collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Uste od stari vreminja lukot bil, i se uste e, efikasen priroden lek (mada tesko moze da se klasificira kako lek). Se koristelo za se i sesto, grip, nastinka, virusi i sl. No sve toa se sveduva na zgolemuvanje na imunoloskiot sistem na organizmot kako bi mozel da se spravi so virusi i slicni stetocini. Organizmot znae sto treba da pravi, i toa go pravi sekogas, nekogas efikasno nekogas po slabo bidejki nema sila. Lukot e izvor na taa sila, potocno ekstraktot koj se naoga vo lukot narecen Alicin.

Ova vazi i kaj ribite, koi postojano se opkruzeni so paraziti, bakteriji i sto sve ne. Vo poveketo slucaevi samata se rasprava so takvite problemi. Uslov za toa e pravilna i zdrava ishrana. Takva ishrana se naoga vo nivnite prirodni zivealista no za zal, retki se hranite so koi gi hranime koi mozat da se sporedat so nivnata ziva hrana. Kako i kaj nas jakata ishrana go oformuva teloto, istoto se desava i so ribite. So 30 denari lisnata hrana, posolena so "solarnik" ne se dobiva nisto. Ribata slabee, a narocito imuniot sistem. Vo prviot slucaj na bolest, ribata, odnosno organizmot, ne e vo sostojba da se spravi so bolesta. Eden problem otvara pat za drug i tret i tn. Na kraj, ribata ili e sekogas pod stres ili umira.

LUKOT e majkata  :yes:. Odlicen bilder na imunoloskiot sistem, i spored mene, posle solta najdobroto nesto sto postoi vo akvaristikata. Beli tocki, cesanje, razni bakteriji i virusi se istorija vo akvariumot. Koga ribata sama ke se spravi so tie paraziti ednas, ke bide imuna na toa.

Zatoa se koristi lukot t.e. ekstraktot Alicin i na site vi go preporacuvam da go koristite. Nema nisto podobro od koristenje na aditivi koi se prirodni i nemaat nikakvi sporedni efekti.

E ama smrdi  :laugh: Epa smrdi  :D Denes so kolega zboruvavme za ova i resiv da go napisam postot.

Na pazarot se naogaat kapsuli od luk, sekoja apoteka ja ima, poznata pod imeto HERBION-proizvod od KRKA ili GARLIC, domasen proizvod.




Jas koristam luk veke godini unazad, bolestite fala bogu me odminuvaat. Poslednata bolest koja jas ja imav bese pred 4-5 godini i toj bese izlecen (zboruvam za ribite). Vo morskata akvaristika, tangite se edno od najubavite i najkorisnite ribi koi postojat, ubavi poradi formata i bojata, pa i karakterot, a korisni bidejki se teski algari. NO, najgolemiot problem kaj niv e ichtio - beli tocki. MAGNET se za beli tocki. Tie tocki se lesni za lekuvanje no ako imas korali ili reef setup togas nema koristenje na lekarstva ili krevanje na temperatura. Edini lek e da mu se ovozmozi na ribata sama da se spravi so bolesta, i toa uspesno go resava so pojacuvanje na imuniot sistem i so koristenje na lukot.

Da ne tupam mnogu, jas luk dodavam ako ne sekoj den togas sekoj vtor den, lukot istotaka go otvara apetitot (probajte ke videte). NO SMRDEATA e uzasna  :dontknow:, kako rece kolegata "... posle ne me saka zenata"  :nono: NO, ima lek i za toa, eve ke vi objasnam, skola od dobar drugar, kako da se spravite so kapsulite a da ne vi smrdet racete cel den.

Vi treba shpric, od malite, i normalno kapsulite



 So palecot i pokazatelot ja zemate kapsulata



Zemate spricot i ja proboduvate kapsulata, od eden do drug kraj, NAPOMENA spricot da e poln so VOZDUH.



Potoa, poleka ja vrakate iglata nazad, taka sto vrvot ostanuva vnatre vo kapsulata



Sega kapsulata e gotova za da se dodade na hranata



Slobodno no poleka spricajte i go dodavate ekstraktot na hranata, bilo kakva, i ostavate desetina minuti hranata da ja upie tecnosta i NA ZDRAVJE ribi. Nit luk jal nit luk mirisal.

Pozdrav  :icon_salut:

Link

Author Topic: Nit Luk jal nit Luk mirisal :)  (Read 4123 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Uran

  • BigUran - Osnivac
  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: May 2008
  • Location: GB
  • Age: 38
  • Posts: 12154
  • Activity:
    0%
  • Karma: 469
    • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Nit Luk jal nit Luk mirisal :)
« on: February 03, 2009, 09:12:55 AM »
Uste od stari vreminja lukot bil, i se uste e, efikasen priroden lek (mada tesko moze da se klasificira kako lek). Se koristelo za se i sesto, grip, nastinka, virusi i sl. No sve toa se sveduva na zgolemuvanje na imunoloskiot sistem na organizmot kako bi mozel da se spravi so virusi i slicni stetocini. Organizmot znae sto treba da pravi, i toa go pravi sekogas, nekogas efikasno nekogas po slabo bidejki nema sila. Lukot e izvor na taa sila, potocno ekstraktot koj se naoga vo lukot narecen Alicin.

Ova vazi i kaj ribite, koi postojano se opkruzeni so paraziti, bakteriji i sto sve ne. Vo poveketo slucaevi samata se rasprava so takvite problemi. Uslov za toa e pravilna i zdrava ishrana. Takva ishrana se naoga vo nivnite prirodni zivealista no za zal, retki se hranite so koi gi hranime koi mozat da se sporedat so nivnata ziva hrana. Kako i kaj nas jakata ishrana go oformuva teloto, istoto se desava i so ribite. So 30 denari lisnata hrana, posolena so "solarnik" ne se dobiva nisto. Ribata slabee, a narocito imuniot sistem. Vo prviot slucaj na bolest, ribata, odnosno organizmot, ne e vo sostojba da se spravi so bolesta. Eden problem otvara pat za drug i tret i tn. Na kraj, ribata ili e sekogas pod stres ili umira.

LUKOT e majkata  :yes:. Odlicen bilder na imunoloskiot sistem, i spored mene, posle solta najdobroto nesto sto postoi vo akvaristikata. Beli tocki, cesanje, razni bakteriji i virusi se istorija vo akvariumot. Koga ribata sama ke se spravi so tie paraziti ednas, ke bide imuna na toa.

Zatoa se koristi lukot t.e. ekstraktot Alicin i na site vi go preporacuvam da go koristite. Nema nisto podobro od koristenje na aditivi koi se prirodni i nemaat nikakvi sporedni efekti.

E ama smrdi  :laugh: Epa smrdi  :D Denes so kolega zboruvavme za ova i resiv da go napisam postot.

Na pazarot se naogaat kapsuli od luk, sekoja apoteka ja ima, poznata pod imeto HERBION-proizvod od KRKA ili GARLIC, domasen proizvod.




Jas koristam luk veke godini unazad, bolestite fala bogu me odminuvaat. Poslednata bolest koja jas ja imav bese pred 4-5 godini i toj bese izlecen (zboruvam za ribite). Vo morskata akvaristika, tangite se edno od najubavite i najkorisnite ribi koi postojat, ubavi poradi formata i bojata, pa i karakterot, a korisni bidejki se teski algari. NO, najgolemiot problem kaj niv e ichtio - beli tocki. MAGNET se za beli tocki. Tie tocki se lesni za lekuvanje no ako imas korali ili reef setup togas nema koristenje na lekarstva ili krevanje na temperatura. Edini lek e da mu se ovozmozi na ribata sama da se spravi so bolesta, i toa uspesno go resava so pojacuvanje na imuniot sistem i so koristenje na lukot.

Da ne tupam mnogu, jas luk dodavam ako ne sekoj den togas sekoj vtor den, lukot istotaka go otvara apetitot (probajte ke videte). NO SMRDEATA e uzasna  :dontknow:, kako rece kolegata "... posle ne me saka zenata"  :nono: NO, ima lek i za toa, eve ke vi objasnam, skola od dobar drugar, kako da se spravite so kapsulite a da ne vi smrdet racete cel den.

Vi treba shpric, od malite, i normalno kapsulite



 So palecot i pokazatelot ja zemate kapsulata



Zemate spricot i ja proboduvate kapsulata, od eden do drug kraj, NAPOMENA spricot da e poln so VOZDUH.



Potoa, poleka ja vrakate iglata nazad, taka sto vrvot ostanuva vnatre vo kapsulata



Sega kapsulata e gotova za da se dodade na hranata



Slobodno no poleka spricajte i go dodavate ekstraktot na hranata, bilo kakva, i ostavate desetina minuti hranata da ja upie tecnosta i NA ZDRAVJE ribi. Nit luk jal nit luk mirisal.

Pozdrav  :icon_salut:

Offline ADZI

  • aquamaniac
  • ******
  • Join Date: May 2008
  • Location: Skopje, MACEDONIA
  • Age: 43
  • Posts: 2222
  • Activity:
    0%
  • Karma: 25
Re: Nit Luk jal nit Luk mirisal :)
« Reply #1 on: February 03, 2009, 09:16:06 AM »
 :icon_salut: :icon_salut: :icon_salut: :icon_salut: :icon_salut:

Bravo za fintava  :icon_salut: :icon_salut: :icon_salut:

Offline ПРЧО

  • V I P
  • aquamaniac
  • *
  • Join Date: Jun 2008
  • Location: Kumanovo
  • Age: 41
  • Posts: 2868
  • Activity:
    0%
  • Karma: 103
Re: Nit Luk jal nit Luk mirisal :)
« Reply #2 on: February 03, 2009, 09:29:16 AM »
pred ovaa finta, racete mi trueja na luk, zenata urlase po doma, pa i sve naokolu zasmrduvav, ali deneska probav i nema ic mirizba, super finta  :notworthy:

Offline nenad66

  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Rio- "pena"
  • Age: 58
  • Posts: 6244
  • Activity:
    0%
  • Karma: 226
Re: Nit Luk jal nit Luk mirisal :)
« Reply #3 on: February 03, 2009, 09:44:25 AM »
Bravo za tekstov.Dobra finta ama ,mazi ste sto liste od zena se plasite :laugh: :laugh:pa maz ne e maz ako ne mirisa na luk i nozete ne mu smrdat :laugh: :laugh: :laugh:
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline Aleksandar B

  • Global Moderator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Skopje
  • Age: 50
  • Posts: 4107
  • Activity:
    0%
  • Karma: 307
Re: Nit Luk jal nit Luk mirisal :)
« Reply #4 on: February 03, 2009, 12:08:02 PM »
 :icon_salut: :icon_salut: :icon_salut:
Odlicna foto-prezentacija, GK od mene  :icon_thumright:

Offline Pulasski

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Jun 2008
  • Location: Gostivar-Gevgelija
  • Age: 51
  • Posts: 265
  • Activity:
    0%
  • Karma: 14
Re: Nit Luk jal nit Luk mirisal :)
« Reply #5 on: February 03, 2009, 03:13:15 PM »
Jas go pravam istoto samo sto koristam plus klesti za drzenje n akapsulata so luk.....Uste posigurno e..... :yes: :yes: :yes:

Offline ADZI

  • aquamaniac
  • ******
  • Join Date: May 2008
  • Location: Skopje, MACEDONIA
  • Age: 43
  • Posts: 2222
  • Activity:
    0%
  • Karma: 25
Re: Nit Luk jal nit Luk mirisal :)
« Reply #6 on: February 03, 2009, 10:55:33 PM »
Ja iskreno ne sum staal luk... aj mozda ke probam.. ali pokraj FFM uste toa ke bidat ko pirani :icon_scratch:

Offline Aleksandar B

  • Global Moderator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Skopje
  • Age: 50
  • Posts: 4107
  • Activity:
    0%
  • Karma: 307
Re: Nit Luk jal nit Luk mirisal :)
« Reply #7 on: February 04, 2009, 01:38:19 PM »
Ja iskreno ne sum staal luk... aj mozda ke probam.. ali pokraj FFM uste toa ke bidat ko pirani :icon_scratch:

A Aroto - Ajkula  :laugh:

Offline bizo

  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Aug 2012
  • Location: gevgelija
  • Age: 42
  • Posts: 74
  • Activity:
    0%
  • Karma: 1
Одг: Nit Luk jal nit Luk mirisal :)
« Reply #8 on: August 18, 2012, 03:47:30 PM »
dobra finta ama jas imam 31 godina i ne sum probal luk kako sega da im dadam na ribite

Offline sick boy

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Oct 2011
  • Location: Skopje-Butel 2
  • Age: 44
  • Posts: 525
  • Activity:
    0%
  • Karma: 42
    • http://s13.postimage.org/6ibpny35x/demasoni72copy.png
Одг: Nit Luk jal nit Luk mirisal :)
« Reply #9 on: August 19, 2012, 02:33:44 AM »
 applause applause bravo za naslovot i edna  560855 za dosetlivosta
Computergames don't affect kids. I mean if Pacman affected our
generation as kids, we'd all run around in darkened rooms eating pills
and listening to repetitive music...
[Login or Register]

Offline zlatkoreef

  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Apr 2011
  • Location: Scupi
  • Age: 52
  • Posts: 83
  • Activity:
    0%
  • Karma: 1
Одг: Nit Luk jal nit Luk mirisal :)
« Reply #10 on: August 19, 2012, 01:28:52 PM »
Може да се искористи и сушен лук во гранули се продава запакуван како секој зачин. Се дава како секоја лисната храна. Посолуваш малце и рибите го јадат како секоја храна.

Offline Cvijo

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Aug 2011
  • Location: Skopje
  • Age: 57
  • Posts: 1122
  • Activity:
    0%
  • Karma: 62
Одг: Nit Luk jal nit Luk mirisal :)
« Reply #11 on: August 19, 2012, 03:12:01 PM »
dobra finta ama jas imam 31 godina i ne sum probal luk kako sega da im dadam na ribite

ti I ponataka nemoras da probuvas ako go iskoristis ovoj (ili uste nekoj ) nacin ...

Offline Boris

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Dec 2010
  • Location: Skopje
  • Age: 53
  • Posts: 1282
  • Activity:
    0%
  • Karma: 47
    • www.aquaticacentral.com
Одг: Nit Luk jal nit Luk mirisal :)
« Reply #12 on: August 19, 2012, 03:23:58 PM »
Susen luk kako zacin ne sodrzi alicin, aktivna sostojka, pa zatoa ne trbea t.e.e nema fajda od nego ako se dava. sODRZI allinase I alliin no ne i posakuvaniot alicin

Offline sick boy

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Oct 2011
  • Location: Skopje-Butel 2
  • Age: 44
  • Posts: 525
  • Activity:
    0%
  • Karma: 42
    • http://s13.postimage.org/6ibpny35x/demasoni72copy.png
Одг: Nit Luk jal nit Luk mirisal :)
« Reply #13 on: September 03, 2012, 07:48:21 AM »
Ova so lukov go isprobav i dosta dobra rabota samo sto malce ja mrsi vodata
Computergames don't affect kids. I mean if Pacman affected our
generation as kids, we'd all run around in darkened rooms eating pills
and listening to repetitive music...
[Login or Register]

Offline Dj

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Jun 2011
  • Location: Skopje
  • Age: 36
  • Posts: 1559
  • Activity:
    0%
  • Karma: 134
    • www.cichlids.mk
Одг: Nit Luk jal nit Luk mirisal :)
« Reply #14 on: September 03, 2012, 08:16:35 AM »
Ova so lukov go isprobav i dosta dobra rabota samo sto malce ja mrsi vodata

I jas go isprobav ama so luk ne so kapsuli  :embarrass: se pokaza kako mnogu efikasen kaj ribite :icon_thumright:
Rezultatot opsto beshe vakov :

EM LUK NE JAL ....EM CELA KUKJA JA UMIRISAL  boske boske boske
Ke me izbrkse zena mi od doma  boske boske boske
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline p

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Oct 2009
  • Location: Скопје
  • Age: 45
  • Posts: 7549
  • Activity:
    2%
  • Country: mk
  • Karma: 91
Re: Nit Luk jal nit Luk mirisal :)
« Reply #15 on: January 30, 2017, 08:10:04 AM »

Offline Darijan Stojanov

  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Feb 2019
  • Location: Stip
  • Age: 38
  • Posts: 9
  • Activity:
    0%
  • Karma: 0
Re: Nit Luk jal nit Luk mirisal :)
« Reply #16 on: February 18, 2019, 04:49:06 AM »
Брат кај мене карасите правам и два дена истата финта неќат не ја јадат храната со лук.Што е проблемот

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal