collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Resiv vakva tema da otvoram,

Adminot bese vo pravo po poveke forumi sobiram informacii no pocetokot e tezok,
sekoe info e dobredojdeno no i se pravi kasa poparavo glavata na pocetnicite.

Znaci,
da se lepi stranite okolu dnoto ili nad dnoto?

nekoi velat ako lepis nad dnoto celata tezina i od stakloto i od vodata mu tezi na dnoto a i pri lepenjeto od tezinata na stranite moze da se istisne silikonot i vrskata da bide poslaba pomegu stranata i dnoto, istite luge velat deka silikonot e toj sto ja drzi vodata i treba da se lepi okolu dnoto i da se ostavi fuga pomegu stranite i dnoto od nekoi 2 milimetri za pojaka vrska, denes se vidov so covek koj sto mi rece da mi napravi akvarium od pocetok do kraj za ubava cena jas samo da si stavam ribi vnatre no toj lepi nad dnoto i sleduva mojot zaklucok: KASA POPARA vo glavata na eden pocetnik.
(gra i kubasi vikame u kavadaci  jea ).

Davajte odgovori so detalji i obrazlozenija i bidete pokonkretni, a moze i linkovi.......

    55655 55655 55655 55655 55655 55655 55655 55655 55655 55655 55655 55655 55655 55655 55655

Link

Author Topic: Lepenje na akvariumi, okolu ili nad dnoto?????  (Read 3482 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline pirat_07

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Aug 2009
  • Location: Kavadarci
  • Age: 43
  • Posts: 691
  • Activity:
    0%
  • Karma: 24
Lepenje na akvariumi, okolu ili nad dnoto?????
« on: September 01, 2009, 10:48:37 AM »
Resiv vakva tema da otvoram,

Adminot bese vo pravo po poveke forumi sobiram informacii no pocetokot e tezok,
sekoe info e dobredojdeno no i se pravi kasa poparavo glavata na pocetnicite.

Znaci,
da se lepi stranite okolu dnoto ili nad dnoto?

nekoi velat ako lepis nad dnoto celata tezina i od stakloto i od vodata mu tezi na dnoto a i pri lepenjeto od tezinata na stranite moze da se istisne silikonot i vrskata da bide poslaba pomegu stranata i dnoto, istite luge velat deka silikonot e toj sto ja drzi vodata i treba da se lepi okolu dnoto i da se ostavi fuga pomegu stranite i dnoto od nekoi 2 milimetri za pojaka vrska, denes se vidov so covek koj sto mi rece da mi napravi akvarium od pocetok do kraj za ubava cena jas samo da si stavam ribi vnatre no toj lepi nad dnoto i sleduva mojot zaklucok: KASA POPARA vo glavata na eden pocetnik.
(gra i kubasi vikame u kavadaci  jea ).

Davajte odgovori so detalji i obrazlozenija i bidete pokonkretni, a moze i linkovi.......

    55655 55655 55655 55655 55655 55655 55655 55655 55655 55655 55655 55655 55655 55655 55655
Koj posleden se smee... ne go razbral vicot :)

Offline MeTogu

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: May 2009
  • Location: Bulgariq/Rousse
  • Age: 46
  • Posts: 404
  • Activity:
    0%
  • Karma: 18
Re: Lepenje na akvariumi, okolu ili nad dnoto?????
« Reply #1 on: September 01, 2009, 10:54:22 AM »
Много лесно можеш да прецениш дали дъното да е вписано или страниците да са отгоре.Ако аквариума който ще лепиш е над 300 литра или подълаг от 140 см се препоръчва дъното да е вписано.Всичко друго може да се лепи върху дъното.Това са мой наблюдени и практика и с ръка на сърцето мога да кажа че до сега не съм имал протекъл аквариум .... освен малките под 40-50 литра за който сам режа стъклата и лепа без да облепям с тиксо и каквито и да е глезотии.Стъклата за големите аквариуми поръчвам от фирма койято ги реже на машина с перфектни ъгли и шлифовани ръбове.До сега не съм имал теч.

Offline goch

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Oct 2008
  • Location: Skopje
  • Age: 35
  • Posts: 1352
  • Activity:
    0%
  • Karma: 108
Re: Lepenje na akvariumi, okolu ili nad dnoto?????
« Reply #2 on: September 01, 2009, 10:59:20 AM »
јас имам аквариум 130х50х50 и лепен е околу дното + појачување, и можам да кажам дека е супер...
Goran Manevski

Offline Uran

  • BigUran - Osnivac
  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: May 2008
  • Location: GB
  • Age: 38
  • Posts: 12154
  • Activity:
    0%
  • Karma: 469
    • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Lepenje na akvariumi, okolu ili nad dnoto?????
« Reply #3 on: September 01, 2009, 11:06:09 AM »
na edna vakva tema vo drug forum nastana ogromna raspravija. Mnogu luge se nalutija pa otide forumot vo nepovrat.

Kaj men 40 godini akvariumite se  lepat NAD dolnoto staklo. Mitot deka stranata ke i tezi poveke na dolnoto staklo e glupost!! (namesto staklo ke imame voda taka da ne dobivame nisto.

Ako lepime okolu dnoto togas imame silikon na spojot e togas SIGURNO vodata ke vrsi pritisok na stranata da popusti. Ako lepime nad dnoto togas se lepi na ist nacin kako okolu dnoto SaMO SEGA, se stava silikon i na kantot na stranata so sto dobivame uste eden spoj na silikon, znaci spoj imame KANT- dolno staklo i Strana-dolno staklo. PLUS sega otporot kontra vodata e dvostruk  gsdxzz


Ne znam kolku uspeav da objasnam.


za linkovi nema sto da ti dadam, ima i od dvete.

Offline MeTogu

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: May 2009
  • Location: Bulgariq/Rousse
  • Age: 46
  • Posts: 404
  • Activity:
    0%
  • Karma: 18
Re: Lepenje na akvariumi, okolu ili nad dnoto?????
« Reply #4 on: September 01, 2009, 11:15:09 AM »
Admin,на аквариумите с вписано дъно страничните  (малки ) стъкла се слагат върху дъното.А при по-голям дължина на аквариума като 150 см това се явява и като допълнителна разпънка и става по-здраво.

Offline Uran

  • BigUran - Osnivac
  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: May 2008
  • Location: GB
  • Age: 38
  • Posts: 12154
  • Activity:
    0%
  • Karma: 469
    • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Lepenje na akvariumi, okolu ili nad dnoto?????
« Reply #5 on: September 01, 2009, 11:19:38 AM »
 ghgfrfnz

ne razbrav nisto, mojot 140 cm dolzina so 65 visina e lepen nad dolno staklo.

Offline MeTogu

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: May 2009
  • Location: Bulgariq/Rousse
  • Age: 46
  • Posts: 404
  • Activity:
    0%
  • Karma: 18
Re: Lepenje na akvariumi, okolu ili nad dnoto?????
« Reply #6 on: September 01, 2009, 11:23:57 AM »
Съгласен съм.И аз предпочитам този метод на лепене.Но както съм споменал и по-горе препоръчва се с размери на аквариума над 140 см и над 300 литра.Винаги има изключения разбира се,но все пак това са някакви неписани правила който съм чувал от стари акваристи в Русе.

Offline Uran

  • BigUran - Osnivac
  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: May 2008
  • Location: GB
  • Age: 38
  • Posts: 12154
  • Activity:
    0%
  • Karma: 469
    • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Lepenje na akvariumi, okolu ili nad dnoto?????
« Reply #7 on: September 01, 2009, 11:28:24 AM »
ne se razbirame metodi


jas ne razbiram sto si napisal na bulgarski  :embarrass: ne mozam da pratam konverzacijata

Offline MeTogu

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: May 2009
  • Location: Bulgariq/Rousse
  • Age: 46
  • Posts: 404
  • Activity:
    0%
  • Karma: 18
Re: Lepenje na akvariumi, okolu ili nad dnoto?????
« Reply #8 on: September 01, 2009, 11:31:22 AM »
Slažem sam.I ja preferirati ove metode lepene.No i kao što sam gore spomenuti Preporučena veličina akvarija je više od 140 cm i preko 300 litra.Vinagi Naravno da postoje iznimke, ali to su neka nepisana pravila koja sam čuo stari aquarists u Rousse.А така разира ли се?

Offline goch

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Oct 2008
  • Location: Skopje
  • Age: 35
  • Posts: 1352
  • Activity:
    0%
  • Karma: 108
Re: Lepenje na akvariumi, okolu ili nad dnoto?????
« Reply #9 on: September 01, 2009, 11:32:40 AM »
Goran Manevski

Offline Uran

  • BigUran - Osnivac
  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: May 2008
  • Location: GB
  • Age: 38
  • Posts: 12154
  • Activity:
    0%
  • Karma: 469
    • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Lepenje na akvariumi, okolu ili nad dnoto?????
« Reply #10 on: September 01, 2009, 11:40:13 AM »
 55655 gsdzz

Offline nenad66

  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Rio- "pena"
  • Age: 58
  • Posts: 6244
  • Activity:
    0%
  • Karma: 226
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

baniran

  • Guest
Re: Lepenje na akvariumi, okolu ili nad dnoto?????
« Reply #12 on: September 01, 2009, 11:54:23 AM »
sOvaa dilema dali okolu ili nad e mislam tolku zborena po site nasi forumi sto i samiot neznam kolku pati sum pisuel ali eve sega od pozicija na moderator da go objasnam moeto glediste na rabotite.Kako prvo na poveketo specijalizirani silikoni za izrabotka na akvariumi jasno e naglaseno kako e pravilno da se lepi akvariumot i kolku fuga da se ostavi megu spoevite znaci proizvoditelite na specijalni kitovi za lepenje akvariumi kako i proizvoditelite na najpoznati brendovi na gotovi akvariumi kako sto se JUWEL;EHEIM;Aqua El;pa u posledno vreme i kineskite brendovi Atman i Resun preporacuvaat i gi izrabotuvaat okolu dno so fuga ili zazor od 2.5mm i za mene tuka nema dilema.Znaci da naglasam deka za mali akvariumi do 200 lit ova pravilo ne vazi i moze da se lepat kako vi dusa saka.Da objasnam i zasto znaci dnoto vo slucajot ako akvariumot se lepi okolu dno sluzi voedno i kako pojacuvanje da ne pravi akvariumot mev vo dolnata zona zatoa i gornoto pojacuvanje se lepi ne vrz prednata strana tuku vnatre ako me razbravte sum videl mnogu gotovi akvariumi kako brendirani taka i od ponepoznati brendovi site ama bez iskljucok site se lepeni okolu dno znaci okolu pritisocite vnatre vo akvariumot poln so voda samo treba da se procita paskaloviot zakon za otvoreni sadovi izlozeni na atmosverski pritisok i na site ke im bide jasno deka pritisokot vo sadot polno tecnost izlozen na atmosverski pritisok sekade e ist znaci vodata ednakvo pritiska i na stranicite i na dnoto taka da i na gorniot del i na dnoto na stranicata pritisokot e ednakov i mora da ima pojacuvanje zboruvam za podolgi akvariumi znaci site sto lepat na dno stavaat pojacuvanje okolu i ke mu dojde kako da lepat okolu dno sega ako se razbravme ok ako ne spremen sum da odgovaram na prasanja. Okolu fugite da kazam deka silikonot e toj sto drzi i sto go pravi akvariumot fleksibilen ako go istisneme silikonot ili lepime bez fugi to est stakloto na spoevite da se dopira so sekoe mrdanje na akvariumot doaga do dopir na staklo so staklo i se desava katastrofa taka da sekoj si znae sto prai jas sum pobornik na lepenje okolu dno a za drugite neka si kazat.Eve eden link na Singapurska fabrika za akvariumi so site standardi ISO TUV i tako dalje.[Login or Register]

Offline ivica74sk

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 49
  • Posts: 11195
  • Activity:
    0%
  • Karma: 377
Re: Lepenje na akvariumi, okolu ili nad dnoto?????
« Reply #13 on: September 01, 2009, 12:21:10 PM »
Najsigurno e kombinacija so duplo dno ako imas moznost.I okolu i odozdola uste edno.A pomegju dvete dna tenok film silikon po cela povrsina.

iron man

  • Guest
Re: Lepenje na akvariumi, okolu ili nad dnoto?????
« Reply #14 on: September 02, 2009, 06:04:18 AM »
Zasto duplo dno hgfgd ne svakam vo sto e poentata so duploto dno ako ne ti e problem da mi objasnis zasto e posigurno duplo dno ako e za sigurnost togas daj celi akvariumi da gi praime so dupli stakla pa ke bidat posigurni.

Offline Aleksandar B

  • Global Moderator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Skopje
  • Age: 50
  • Posts: 4107
  • Activity:
    0%
  • Karma: 307
Re: Lepenje na akvariumi, okolu ili nad dnoto?????
« Reply #15 on: September 02, 2009, 12:50:53 PM »
Pojacuvanjata koi se stavaat na dnoto imaat funkcija na "duplo dno".

[Login or Register]

Offline pirat_07

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Aug 2009
  • Location: Kavadarci
  • Age: 43
  • Posts: 691
  • Activity:
    0%
  • Karma: 24
Re: Lepenje na akvariumi, okolu ili nad dnoto?????
« Reply #16 on: September 02, 2009, 12:52:37 PM »
I jas mislam taka    gsdzz
Koj posleden se smee... ne go razbral vicot :)

Offline ivica74sk

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 49
  • Posts: 11195
  • Activity:
    0%
  • Karma: 377
Re: Lepenje na akvariumi, okolu ili nad dnoto?????
« Reply #17 on: September 02, 2009, 09:00:47 PM »
Vnatresnoto ja prevzema funkcijata na pojacuvanje od site strani i kako kombinacija gi obedinuva prednostite na dvata tipa lepenje,ne preci vizuelno i osven pogolemata cena na taka izraboteniot akvarium ne gledam drug nedostatok.A za idejata za stranici od duplo staklo mislam deka e dobra so ogled na toa deka laminirano staklo 2x5 e posilno od edinacna 10ka.
« Last Edit: September 02, 2009, 09:04:24 PM by ivica74sk »

Offline ADZI

  • aquamaniac
  • ******
  • Join Date: May 2008
  • Location: Skopje, MACEDONIA
  • Age: 43
  • Posts: 2222
  • Activity:
    0%
  • Karma: 25
Re: Lepenje na akvariumi, okolu ili nad dnoto?????
« Reply #18 on: September 03, 2009, 12:03:21 AM »
laminirano vo Makedonija NEMA..
samo po poracka i neisplatlivo.

Offline NO CARRIER

  • V I P
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: May 2009
  • Location: България, Пазарджик
  • Age: 53
  • Posts: 5648
  • Activity:
    0%
  • Karma: 61
    • Николай Цветков
Re: Lepenje na akvariumi, okolu ili nad dnoto?????
« Reply #19 on: September 03, 2009, 01:20:49 AM »
Силиконот е отпорен на право разтегляне отколку на странично приплъзване. За тоа во поголеми размери препорачуваат дното да се стави помеѓу земјите.

Ползвам преводачката на гугъл, дано е вярно.  gsdxzz

Tags:
 

Users Online Users Online (12)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal