collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
 Pond ili po naski dvorno ezerce.Sekoj sto ima uslovi da si ovozmozi nesto vakvo mu e zagarantirano uzivanjeto.Samo kreativnosta na tvorecot moze da bide limit.Mozat da bidat golemi mali dlaboki plitki so najrazlicni formi i od najrazlicni materijali.Ima mnogu dopirni tocki so akvaristikata osobeno ako resime da istoto go zbogatime so rastitelen i zivotinski svet.
 Goleminata na pondot najcesto ni ja odreduva goleminata na dvorot i nasite megalomanski apetiti no kako i za akvariumot vazi istoto pravilo kolku pogolemo tolku postabilno.Da se uredat i stabiliziraat nekolku iljadi litri voda ne e nimalku ednostavno no kako i sekoja rabota sto ja rabotime so merak ne e ni tesko.
 Hortikulturnoto opkruzuvanje e isto taka sostaven element na sekoj kompleten pond.Dobrata kompozicija od vnimatelno odbrani vidovi treba da izgleda prirodno arhaicno i nedopreno nasproti kicot koj i ovde moze da gi vmesa svoite podli prsti vo vid na razni vazniu kjupovi plasticni ukrasi dzudzinja i slicno,pa namesto parce priroda vo dvorot da dobieme nevkusno uredena deponija.
 Dokolku ni e celta prirodata da ja doblizime do sebe treba da se drzime podaleku od se sto znaci vestacki ukras.Dobar preod od ladnovodni vodeni bilki i sezonski toplovodni (koi na sonce ke bujaat i bez CO2 i gjubrenje proverena rabota) Lotos razni trski kako preod kon kopnenata flora,potoa dobri parcinja drvo i vistinski karpi,ke napravat da samite se voodusevite na svoeto delo i posakate sto povekje vreme da minete pokraj nego.Osobeno koga pondot ke sozree pa kamenjata ke obrasnat so movovi bilkite ke zdivat a pticite ke pocnat da se cuvstvuvaat prijatno i da go koristat kako poilo i so svojata pesna da ja dokompletiraat celata slika.
 Zuborot na vodata  vo vasiot dvor vo letnite gorestini ke napravi da se cuvstvuvata mnogu poprijatno i ke bide katce kade sto ke go minuvate sekoj sloboden mig sami ili vo dobro drustvo.Kako Kaminot ili ognisteto vo kukjata taka pondot vo dvorot ja ima mokjta da gi sobira lugjeto okolu sebe i da sozdava prijatnna atmosfera.

Link

Author Topic: Pond  (Read 4625 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ivica74sk

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 49
  • Posts: 11195
  • Activity:
    0%
  • Karma: 377
Pond
« on: November 21, 2010, 12:10:47 PM »
 Pond ili po naski dvorno ezerce.Sekoj sto ima uslovi da si ovozmozi nesto vakvo mu e zagarantirano uzivanjeto.Samo kreativnosta na tvorecot moze da bide limit.Mozat da bidat golemi mali dlaboki plitki so najrazlicni formi i od najrazlicni materijali.Ima mnogu dopirni tocki so akvaristikata osobeno ako resime da istoto go zbogatime so rastitelen i zivotinski svet.
 Goleminata na pondot najcesto ni ja odreduva goleminata na dvorot i nasite megalomanski apetiti no kako i za akvariumot vazi istoto pravilo kolku pogolemo tolku postabilno.Da se uredat i stabiliziraat nekolku iljadi litri voda ne e nimalku ednostavno no kako i sekoja rabota sto ja rabotime so merak ne e ni tesko.
 Hortikulturnoto opkruzuvanje e isto taka sostaven element na sekoj kompleten pond.Dobrata kompozicija od vnimatelno odbrani vidovi treba da izgleda prirodno arhaicno i nedopreno nasproti kicot koj i ovde moze da gi vmesa svoite podli prsti vo vid na razni vazniu kjupovi plasticni ukrasi dzudzinja i slicno,pa namesto parce priroda vo dvorot da dobieme nevkusno uredena deponija.
 Dokolku ni e celta prirodata da ja doblizime do sebe treba da se drzime podaleku od se sto znaci vestacki ukras.Dobar preod od ladnovodni vodeni bilki i sezonski toplovodni (koi na sonce ke bujaat i bez CO2 i gjubrenje proverena rabota) Lotos razni trski kako preod kon kopnenata flora,potoa dobri parcinja drvo i vistinski karpi,ke napravat da samite se voodusevite na svoeto delo i posakate sto povekje vreme da minete pokraj nego.Osobeno koga pondot ke sozree pa kamenjata ke obrasnat so movovi bilkite ke zdivat a pticite ke pocnat da se cuvstvuvaat prijatno i da go koristat kako poilo i so svojata pesna da ja dokompletiraat celata slika.
 Zuborot na vodata  vo vasiot dvor vo letnite gorestini ke napravi da se cuvstvuvata mnogu poprijatno i ke bide katce kade sto ke go minuvate sekoj sloboden mig sami ili vo dobro drustvo.Kako Kaminot ili ognisteto vo kukjata taka pondot vo dvorot ja ima mokjta da gi sobira lugjeto okolu sebe i da sozdava prijatnna atmosfera.

Offline nenad66

  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Rio- "pena"
  • Age: 58
  • Posts: 6244
  • Activity:
    0%
  • Karma: 226
Re: Pond
« Reply #1 on: November 21, 2010, 12:57:52 PM »
 560855 za prviot konkreten post vo ovaa tema
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline Gjuro

  • aquamaniac
  • ******
  • Join Date: Feb 2009
  • Location: Kumanovo
  • Age: 44
  • Posts: 2693
  • Activity:
    0%
  • Karma: 194
Re: Pond
« Reply #2 on: November 21, 2010, 01:16:14 PM »
 560855 i od mene

Offline Stole

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Mar 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 50
  • Posts: 1362
  • Activity:
    0%
  • Karma: 19
Re: Pond
« Reply #3 on: November 21, 2010, 01:37:10 PM »
Prva liga e taa rabota samo sto glaven preduslov e DVOR i toa soliden  gsdzxxvzzz

 desetka za postot  gsdzz

Offline jufka

  • aquamaniac
  • ******
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Тетово
  • Age: 40
  • Posts: 2133
  • Activity:
    0%
  • Karma: 106
Re: Pond
« Reply #4 on: November 21, 2010, 01:45:54 PM »
 560855 i od mene, a kazi ni dali mackite ili pticite mozat da im nastetat na ribite vo pondot?

Offline ivica74sk

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 49
  • Posts: 11195
  • Activity:
    0%
  • Karma: 377
Re: Pond
« Reply #5 on: November 21, 2010, 01:49:04 PM »
 Stom vi se dopagja temava prodolzuvame ponatamu.Do sega imam izraboteno nekolku pondovi i fontani a sosema e izvesno deka naskoro mozebi ke pravam eden pogolem proekt od ovaa oblast za eden moj dobar prijatel.Od dosegasnite iskustva sum zabelezal deka cuvanjeto na otvoren prostor im godi ne samo na rastenijata i ladnovodnite ribi tuku vo nasite topli leta slobodno mozeme da cuvame i nekoi toplovodni ribi licno iskustvo so zivorotki i ciklidi eksperimentalno pusteni i so zacuduvacki rezultat vo odnos na boja kondicija i razmnozuvanje na  istite potenciram bez dodavanje na hrana.
 Pondot e odlicno mesto kade sto ke se razmnozat algi a bogami i razni drugi zivotinki od tipot na larvi od komarci dafnii ciklopsi i dr. sto predstavuva najubava prirodna hrana za negovite ziteli.Sepak ako se pokrupni i vo pogolem broj normalno deka i ke treba da se hranat.
 FILTRACIJA na pondot e rabota sto se podrazbira osobeno ako vo nego cuvame KOI Zelka barska ili crvenousesta.Soglasno dimenziite  na pondot ja prilagoduvame i filtracijata no definitivno taa se bazira na pogonska pumpa so pogolem kapacitet i sad so filtermaterijali koj sto e dobro zamaskiran i se naogja nad nivoto na vodata so sto dobivame odlicen bioloski Wet & Dry filter.Nam dobro poznatite filtermaterijali no vo pogolema kolicina mozeme da gi stavime vo plasticna kanta od sirenje koja e izbusena na dnoto taka sto vodata dovedena nad nea so pomos na pumpata so crevo se filtrira i istekuva nazad vo pondot.Uste eden dodatok sto e i toa kako potreben e UV lampata so protok od barem tri pati volumenot na vodata vo 24 casa od pricina sto izlozenosta na sonce dopolnitelno pridonesuva za pozelenuvanje na vodata.Znaci algi se pozelni no plivacki algi ne ako sakame da gi gledame nasite ribi niz kristalno cistata voda.Vakvata filtracija i vodenite tekovi vo vid na kladencinja sto mozeme da gi izvedeme  pri povratot na cistata voda dopolnitelno ja aeriraat vodata.
 
« Last Edit: November 21, 2010, 01:55:13 PM by ivica74sk »

Offline Ogi

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Oct 2010
  • Location: Kumanovo
  • Age: 38
  • Posts: 1765
  • Activity:
    0%
  • Karma: 85
Re: Pond
« Reply #6 on: November 21, 2010, 01:49:35 PM »
 applause za temata  560855 i od mene  :icon_salut:
Comming soon :)

Offline ivica74sk

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 49
  • Posts: 11195
  • Activity:
    0%
  • Karma: 377
Re: Pond
« Reply #7 on: November 21, 2010, 01:52:51 PM »
560855 i od mene, a kazi ni dali mackite ili pticite mozat da im nastetat na ribite vo pondot?
Jufka mislam deka nitu edna macka pa kolku i da e gladna ne bi vlegla vo voda.A osobeno  sum zabelezal deka nitu edna macka ne jade akvariumska riba koga ke frlam nekoja.I toa bez ogled dali stanuva zbor za suncanica ,ciklid,zivorotka ili karas.Probajte ako imate mrtva akvariumska ripka da ja ponudite na nekoe mace i kazete dali ke ja izede kako sto toa bi go napravilo so pastrmka na primer.

Offline DimitarJ

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 48
  • Posts: 7401
  • Activity:
    0%
  • Country: 00
  • Karma: 162
    • LID
Re: Pond
« Reply #8 on: November 21, 2010, 02:07:32 PM »
Ивица од мене  560855 за почетоков.
Мене ме интересира што во зима?

Offline ivica74sk

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 49
  • Posts: 11195
  • Activity:
    0%
  • Karma: 377
Re: Pond
« Reply #9 on: November 21, 2010, 02:16:19 PM »
 Vo zima dokolku e podlabok i ukopan vo zemja duri i da zamrzne povrsinata KOIte nemaat gajle.Ednostavno metabolizmot im usporuva do stepen na hibernacija i potreba od hranenje nema.Dokolku sme vo moznost da go zastitime so najlonska kupola vo vid na oranzerija vekje sme napravile dovolno a i blago dogrevanje so podvoden reflektor ili greac e izvodlivo.Vozdusna pumpa so rasprskuvac isto taka nema da dozvoli povrsinata da zamrzne.Vo sekoj slucaj toplovodnite ribi i bilki e najdobro da prezimat vo akvarium.

Offline nikodinov

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Nov 2009
  • Location: Bitola
  • Age: 41
  • Posts: 308
  • Activity:
    0%
  • Karma: 17
Re: Pond
« Reply #10 on: November 21, 2010, 02:25:16 PM »
Баш вчера се чудев шо е ова

[Login or Register]

излезе дека за тука бил т.е. греач за Pond.

Offline ivica74sk

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 49
  • Posts: 11195
  • Activity:
    0%
  • Karma: 377
Re: Pond
« Reply #11 on: November 21, 2010, 08:55:37 PM »
 Ete odlicen link so se sto ni treba za odrzuvanje. 55655

Offline zoki

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Feb 2010
  • Location: kicevo
  • Posts: 258
  • Activity:
    0%
  • Karma: 11
Re: Pond
« Reply #12 on: December 04, 2010, 12:50:54 PM »
 gsdxzzz ivica  560855 i od mene,dobro storeno sto ja zapocna temava...ah samo malku kes....odamna kopneampo vakvo nesto,ama kad-tad ke bide-ke se zalagame... gsdxzzz uste ednas

Offline Dejan01

  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Feb 2011
  • Posts: 78
  • Activity:
    0%
  • Karma: 8
Re: Pond
« Reply #13 on: May 01, 2011, 10:54:22 AM »
dobra tema ivicaiod mene edna 560855

Offline ZOZO

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Jul 2009
  • Location: Skopje, Republika Makedonija
  • Age: 48
  • Posts: 359
  • Activity:
    0%
  • Karma: 57
Re: Pond
« Reply #14 on: May 11, 2011, 04:53:00 AM »
ТАПА. Празни муабети. Ништо конкретно не е кажано. Ни за изработка ни за филтрација ни за самото езерце. Слики од проектите нема.  ebate beljata

Изгледа ќе мора јас да се вклучам тука со конкретни работи.
Линијата помеѓу „хоби“ и „клинички случај“ е.. тенкичка.

Offline ivica74sk

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 49
  • Posts: 11195
  • Activity:
    0%
  • Karma: 377
Re: Pond
« Reply #15 on: May 11, 2011, 07:43:59 AM »
 Ajde cekame da ja osvezis ovaa TAPA tema,otvorena e za dopolni celo vreme  :D

Tags:
 

Users Online Users Online (36)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal