collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 08:32:57 PM]

The first post content
После мала пауза, време е за слики и од мојот аквариум.
волумен: 50 л.
супстрат: ADA Amazonia I
светло: 23 w + 20 w, 6500K Fluorescent Compact  (23 w 10 h/d)
параметри: Kh/Gh ~ 12, ph ~ 6.6 temp. ~ 24C
флора: 9x Cardinal Tetra, 2 x Mikrogeophagus ramirezi, 6 ++ x Caridina sp. bee shrimp, 7 x Otocinclus affinis
фауна: Heminatus 'Cuba', Glossostigma elatinoides, Eleocharis parvula, Rotala rotundifolia
CO2: 2 bp/s
ѓубриво: Plantex CSM + B, Giovanni Macro, P + K

[Login or Register]

Link

Author Topic: Labino Root 2.0  (Read 6097 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline kire.hajba

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 294
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
  • AquaMK
Re: Labino Root 2.0
« Reply #20 on: June 27, 2011, 10:19:21 PM »
Da, narow leaf e zatoa i mislam deka ke se vklopi.
za prodazba sigurno ke imam za nekoj mesec so ogled sto site se mladi edinki.

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 33
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: Labino Root 2.0
« Reply #21 on: June 27, 2011, 11:09:01 PM »
Супер изгледа Кире, секоја чест.
Goran Manevski

Offline kire.hajba

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 294
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
  • AquaMK
Re: Labino Root 2.0
« Reply #22 on: July 03, 2011, 09:50:58 AM »
здраво на сите, вчера експиремнтирав со црна позадина, па ова се резултаите...

+ додаден е Java Fern 'Narrow' + Rotala Indica 'Red' (пробно - не сум сигурен дека ќе ја задржам)
P.S.
сликата е пробна, затоа не е извадена техниката :))
[Login or Register]

Offline ПРЧО

 • V I P
 • aquamaniac
 • *
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 40
 • Posts: 2868
 • Activity:
  0%
 • Karma: 103
Re: Labino Root 2.0
« Reply #23 on: July 03, 2011, 09:55:43 AM »
kire mozda i so rotalata ke izgleda ubavo, samo problemot e vo kombinacija na brzo i sporo rastecki rastenija. ova sve drugo sto imas e so spor ili sreden rast. rotalata za brzo vreme ke prerasne, a uste ke imas nedovrsen skejp... znam po sebe odkako staviv mayaca i se zaebav, ama mi falese nesto so siten ostar list...ama ne biva

p.s. a od kaj go nabavi toj paprat

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 47
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Labino Root 2.0
« Reply #24 on: July 03, 2011, 12:31:29 PM »
 Gledas kako so crna pozadina se pozabelezlivi site detali,pa duri i grebanickite na stakloto  :D.Odlicno izgleda sega dosta pobogato.

Offline kire.hajba

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 294
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
  • AquaMK
Re: Labino Root 2.0
« Reply #25 on: July 04, 2011, 12:32:23 AM »
Прчо свесен сум за роталата дека ќе е вистински предизвик затоа ја ставив пробно.
Што се однесува за папратот - го имам некои 7-8 години - беше едно од првите растнија што го набавив...го зедов од Охрид од еден акварист (кој што за тоа време беше Амано во Македонија) и кој што веќе не чува аквариуми (колку што знам).

Моментално имам мала количина меѓутоа ќе го размножам и ќе ти дадам. Мислам дека Владо (Анровла) може да има бидејќи едно време се менувавме со растенија, нека кажи тој најдобро.

Offline Gjuro

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 42
 • Posts: 2693
 • Activity:
  0%
 • Karma: 194
Re: Labino Root 2.0
« Reply #26 on: July 04, 2011, 05:34:05 AM »
SUper napreduva  :icon_thumright:, samo neznam za pozadinata mene nekako poubavo mi izgleda so bela za razlika od Ivica  :laugh: nemu poveke mu se dopagja crna znaci rabota na vkusovite.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 47
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Labino Root 2.0
« Reply #27 on: July 04, 2011, 03:27:10 PM »
SUper napreduva  :icon_thumright:, samo neznam za pozadinata mene nekako poubavo mi izgleda so bela za razlika od Ivica  :laugh: nemu poveke mu se dopagja crna znaci rabota na vkusovite.
Ete ti Gjuro sega ako saka Kire da ni ugodi na dvajcata ke treba da stavi sahovska tabla pozadi. :D

Offline Ogi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2010
 • Location: Kumanovo
 • Age: 36
 • Posts: 1765
 • Activity:
  0%
 • Karma: 85
Re: Labino Root 2.0
« Reply #28 on: July 04, 2011, 03:50:38 PM »
SUper napreduva  :icon_thumright:, samo neznam za pozadinata mene nekako poubavo mi izgleda so bela za razlika od Ivica  :laugh: nemu poveke mu se dopagja crna znaci rabota na vkusovite.
Ete ti Gjuro sega ako saka Kire da ni ugodi na dvajcata ke treba da stavi sahovska tabla pozadi. :D

Kako navivac na Partizan :) Kje razmislam za ovaa idea :)
Da ne bide epten off-topic. Kire akvariumot super napreduva i mene licno mi se dopadja so ovaa pozadina :)
Comming soon :)

Offline kire.hajba

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 294
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
  • AquaMK
Re: Labino Root 2.0
« Reply #29 on: August 12, 2011, 12:43:09 AM »
После долго размислување што не ми се допаѓа во целата слика. Го преработив цел аквариум.
Додадов повеќе песок и го кренав нивото на падот.
Одзедов неколку камења и додадов ситни камчиња за да се долови природниот ефект на камења и дрва во природата.
Исто така ја отстранив цела HC - сакам да експериментирам со чист преден план :)

Крајниот резултат е следниов
[Login or Register]

Offline kire.hajba

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 294
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
  • AquaMK
Re: Labino Root 2.0
« Reply #30 on: August 12, 2011, 01:00:58 AM »
Малку подобра слика

[Login or Register]

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 35
 • Posts: 931
 • Activity:
  0%
 • Karma: 40
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: Labino Root 2.0
« Reply #31 on: August 12, 2011, 01:01:22 AM »
ми изгледа премногу жолто, да пробаш кога веќе сакаш песок да се гледа да ставиш побела нијанса

и тие каменчињата некако ми изгледаат подредени И преглеми, ако се некои помали ке изгледа поубаво

еве погледни го аквариумот на диего
[Login or Register]
[Login or Register]

Offline kire.hajba

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 294
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
  • AquaMK
Re: Labino Root 2.0
« Reply #32 on: August 12, 2011, 01:06:46 AM »
Премногу е жолто поради сликата - сликано е со телефон :( ќе направам подобра слика викендов.
Што се однесува до камчињата дефинитивно ќе ставам и поситни камчиња. Искрено за да ја добијам финалната слика испадна дека е малце потешко од што се надевав, т.д. сеуште ќе се експериментира, :)

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 35
 • Posts: 931
 • Activity:
  0%
 • Karma: 40
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: Labino Root 2.0
« Reply #33 on: August 12, 2011, 01:10:55 AM »
тука може да испробуваш и преуредуваш кога сакаш,
доста е полесно отколку целиот насаден па пресадување
али пак затоа е потешко да му најдеш на секое камче идеално место


Offline kire.hajba

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 294
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
  • AquaMK
Re: Labino Root 2.0
« Reply #34 on: August 16, 2011, 11:29:29 AM »
Posle mala fotosesija so kolegata Latko konecno edna podobra slika. Nemam denes vreme nabrzo ke izvadam interesni sliki sto slikavme...
[Login or Register]

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 33
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: Labino Root 2.0
« Reply #35 on: August 16, 2011, 11:45:35 AM »
Прекрасно Кире, педантно средено, многу убаво личи...
Goran Manevski

Offline Ogi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2010
 • Location: Kumanovo
 • Age: 36
 • Posts: 1765
 • Activity:
  0%
 • Karma: 85
Re: Labino Root 2.0
« Reply #36 on: August 16, 2011, 11:48:10 AM »
Super e akvariumot Kire,  applause Edinstven akvarium sto mu odgovara bela pozadina :)
Comming soon :)

Offline latko

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 37
 • Posts: 380
 • Activity:
  0%
 • Karma: 70
Re: Labino Root 2.0
« Reply #37 on: August 16, 2011, 10:19:07 PM »
Mozam samo da kazam deka vo zivo uste pointeresno izgleda akvariumot.  :icon_thumright:

Offline kire.hajba

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 294
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
  • AquaMK
Re: Labino Root 2.0
« Reply #38 on: November 12, 2011, 10:01:31 AM »
 5805  Odamna ne sum postiral nesto tuka :)
Se selev, i male go zapostaviv akvariumot ... kako i da e, se vrakjam pak na hobito - ovoj pat so nesto eksperimentalno, seuste go modificiram, i ne znam kako ke ispadne na kraj :)

Bitno ideata mi bese da iskoristam golemo drvo i okolu nego da ja obrabotam sredinata :)

Komentarite kako i sekogas se dobredojdeni

P.s. Slikava e epten na brzina slikana kolku da vidite deka nesto se desava :)
[Login or Register]

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 33
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: Labino Root 2.0
« Reply #39 on: November 12, 2011, 10:53:18 AM »
Прекрасно Кире, секоја чест!
Goran Manevski

Tags:
 

Users Online Users Online (25)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2022, SimplePortal