collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Kako sto kazuva i samata tema toa mi e i prasanjeto. Dolgo vreme se spremam da go postavam i otkako ubavo ja razgledav celata tema eve go i prasanjeto.

Od dosegasnoto moe iskustvo (za zal samo 2,3 meseci) koe e mnogu malo znam deka ima malawci koi ne jadat alga (Labidochromis Caeruleus) a ima i malawci koi ne preferiraat proteinska hrana poradi moznost da zakacat Bloat (Pseudotropheus demasoni). Prasanjeto mi e koga site imame miks od poveke Malawci kakva kombinacija od hrana da izbereme.
Jas momentalno gi hranam so "Ocean Nutrition Cichlid Vegi Formula Flakes and Pellets" i mnogu retko, 1 den vo nedelata so Tetra Diskus. Otako dozemav ribi ot kaj Ogi primetiv deka negovite mnogu poveke porasnale od moite a celo vreme gi hrani so Tetra Diskus.
Gi molam poiskusnite da kazat kakva ishrana praktikuvaat i koja kombinacija preferiraat za da ribite napreduvaat  kako sto treba, bidat zivi i zdravi i da imaat prekrasni boi.
 55655

Link

Author Topic: Isharana za Malawi ciklidi  (Read 1161 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline mocika

  • Banned
  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Apr 2011
  • Location: kumanovo
  • Age: 40
  • Posts: 1362
  • Activity:
    0%
  • Karma: 99
Isharana za Malawi ciklidi
« on: June 23, 2011, 12:13:28 AM »
Kako sto kazuva i samata tema toa mi e i prasanjeto. Dolgo vreme se spremam da go postavam i otkako ubavo ja razgledav celata tema eve go i prasanjeto.

Od dosegasnoto moe iskustvo (za zal samo 2,3 meseci) koe e mnogu malo znam deka ima malawci koi ne jadat alga (Labidochromis Caeruleus) a ima i malawci koi ne preferiraat proteinska hrana poradi moznost da zakacat Bloat (Pseudotropheus demasoni). Prasanjeto mi e koga site imame miks od poveke Malawci kakva kombinacija od hrana da izbereme.
Jas momentalno gi hranam so "Ocean Nutrition Cichlid Vegi Formula Flakes and Pellets" i mnogu retko, 1 den vo nedelata so Tetra Diskus. Otako dozemav ribi ot kaj Ogi primetiv deka negovite mnogu poveke porasnale od moite a celo vreme gi hrani so Tetra Diskus.
Gi molam poiskusnite da kazat kakva ishrana praktikuvaat i koja kombinacija preferiraat za da ribite napreduvaat  kako sto treba, bidat zivi i zdravi i da imaat prekrasni boi.
 55655

Offline Ogi

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Oct 2010
  • Location: Kumanovo
  • Age: 38
  • Posts: 1765
  • Activity:
    0%
  • Karma: 85
Re: Isharana za Malawi ciklidi
« Reply #1 on: June 23, 2011, 12:34:16 AM »
Druze kako sto gledas kaj mene nemaat gajle, jas forsiram tetra diskus najmnogu za pobrz napredok zatoa sto znam deka ribite od kaj sto gi zimam glavna hrana im e Tetra diskus i se naviknati uste od mali, bez razlika dali se mbuni ili non-mbuni.
Probaj eden den Ocean nitrition, eden den tetra diskus i eden den od cela nedela neka bide dietalen :)
Bi rekol so 99% sigurnost deka nema da imas problem da ne se demasonite, jas licno niv ne bi gi hranel so proteinska hrana.
Pozdrav
Comming soon :)

Offline Nachevski

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Jan 2011
  • Location: Tetovo, Macedonia
  • Age: 35
  • Posts: 720
  • Activity:
    0%
  • Karma: 109
Re: Isharana za Malawi ciklidi
« Reply #2 on: June 23, 2011, 04:30:28 AM »
druze jas moite hi hranam so Tetra PRO Vegitable i so Tetra Diskus.
Tetra Diskusot e jaka hrana, im stavam na sekoj 2-3 dena po ednas i super si teraat, zivi, zdravi i so ubavi boi, i do sega nikogas sum nemal problem so bolest ili slicno.

Tags:
 

Users Online Users Online (30)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal