collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sexy Womans from your city for night by Uran
[June 14, 2024, 04:03:41 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Ете, после многу размислувања, многу прашување и учење, тормозење на членовите од mkreef, дојде и тој момент, да соберам некоја паричка и да го почнам проектот за кој оддамна мечтаев.

Идејата беше децава малку да навлезат и во дој дел од еко системите, оваа слатководната веќе им станува банална, плус и многу е живо, се нешто мрда, шарено е, илјада чуда има внатре.

Бидејќи живеам во мал стан од 40м2, голем морски аквариум не доаѓа в предвид, остана да се разгледува најмалата опција, малечок морски, пико или како веќе ќе го викаме.

Значи 30-тина литри, колку што може поедноставно. Дополнително, сакам да поднаучам нешто пред сериозно да инвестирам, па си реков да пробам за што е можно помали пари да направам ексеримент, и да докажам, се надевам успешно, дека воопшто не е скапо да се има мал морски биотоп дома.

Идејата е секако да се популаризира овој прекрасен дел од акваристиката кај нас, гледате дека веќе не тресе морска грозница, иако цената на бензиот отиде во небо, сепак мислам дека би било прекрасно секој да проба и да види како се плива во солени води.

Морам да напоменам дека ништо од ова не ќе можеше да виде реалност, да не се тука секогаш расположени да не израдуваат, нашите увозници на аквариумски добра, поздрав, до Боро и Мики, сила сте !

И така, мора уште на почеток да се каже кој ќе бидат очекувањата од вака мали аквариуми.

Главната водилка ми беше:

- Што е можно поедноставна комбинација.
- Да не е претерано скапа и за инвестиција и за одржување.
- Ќе има само еден аквариум, главен, нема да има сумп, рефугиум, скимер и останати помагала за биолошка филтрација.
- Целата био - филтрација ќе биде на живиот камен.
- Нема активен јаглен, одстранувачи на фосфат и нитрати, ќе има некоја макро алга, chaete, на пример, ставена во филтерот, кој ќе се гриши да троши нитрати и фосфати.
- Нема да има додавања на trace елементи или слично, ќе има само редовна замена на вода 15% неделно како надополна на се што им недостасува од елементи.
- Нема чување на риби, ракчиња или било што поголемо, што би го теретело био системот.
- Ќе има само обичи и отпорни корали, кои не се премногу захтевни.
- Светлото ќе биде штедлица сијалица , покасно може да се надополни / замени со LED.
- Ќе има hang-on филтер, каде ќе биде греачот и алгата.
- ќе има мала пумпа за циркулација, а за истата ќе допринесува и самиот hang-on.

Тоа е главната идеја, си мислев во канцеларија да го носам, ама не дава душа, си го ставив во дневна на маса, барем децава ме поддржаа за тоа.

Следува дополнителна доза на гнавење, прашување, досаѓање, така да се извинувам однапред ...

Поздрав,
АнровлаLink

Author Topic: малечок морски аквариум на анровла  (Read 66446 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vsutarov

 • Guest
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #100 on: March 22, 2012, 11:57:03 AM »
Odlicen merac,sto sekoj treba da go ima.Barem sekade go pisuva toa.

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #101 on: March 22, 2012, 12:12:58 PM »
А да се организираме и да порашаме неколку ?

Да имам PayPal јас би организирал ...
anrovla

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #102 on: March 22, 2012, 12:19:20 PM »
Za kolku bi stignal do tuka?

vsutarov

 • Guest
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #103 on: March 22, 2012, 01:36:03 PM »
 Toj e na aukcija,ne go gledajte.Eve link od proveren prodavac: [Login or Register]
 Nad 50evra znajte deka moze da se carini i danoci za vakva roba.Taka da, vo najdobar slucaj ke ispadne 97$ so postarina za 3 komada,a vo najlos 137$.Znaci 45$ komad.Sto po mene i ova e duri prifatlivo pod uslov da stigne :)

Offline ПРЧО

 • V I P
 • aquamaniac
 • *
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 42
 • Posts: 2868
 • Activity:
  0%
 • Karma: 103
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #104 on: March 22, 2012, 08:10:57 PM »
Vredi, samo ke se utepas od cekanje, a baska treba da najdes nekoj koj ke ti go poraca.

Offline ПРЧО

 • V I P
 • aquamaniac
 • *
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 42
 • Posts: 2868
 • Activity:
  0%
 • Karma: 103
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #105 on: March 23, 2012, 01:26:03 AM »
Минимум оди 1 грам на литар за еден месец, ама квалитетен јаглен од познат бренд, не некое кинесче. Јас сега одам со 1/2 грам на литар ама менувам на 2 недели. Има акваристи кои активниот јаглен го користат пасивно, 2 до 3 дена месечно го користат и потоа го вадат, пошто собирал и корисни елементи. Сега колку е ова потврдено - незнам.


Sega go vidov ova, Dime aktivniot jaglen odi - 1 ml (mililitar ) na 1l (litar), ne gram, moze i tropam gluposti, ne sum ja merel gramazata na litrazata, moze i da se poklopat velicinite ama , podobro e spored upatstvo da se ide.

Offline ПРЧО

 • V I P
 • aquamaniac
 • *
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 42
 • Posts: 2868
 • Activity:
  0%
 • Karma: 103
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #106 on: March 23, 2012, 01:29:29 AM »
A da ne znaete GFO od KZ kolku se dozira, ja odokativno staviv pola od dozata na jaglenot , posto miki mi rece deka toa 500 ml e za 1000 L voda ?

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #107 on: March 23, 2012, 09:27:11 AM »
Денес бев да земам неколку помали парчиња жив камен, и таман да ги поднаместам, гледам аиптасија од сантим два. Го земав камчето, го однесов до лавабо, земав шприц со врела вода, ја сотрев аиптасијата, и кога гледам во една дупка - црв.
Земав пинцета, и полека, полека го извлекував и верувале или не од мало камче 15 см излезе!!!

Класичен Bristleworms:


[Login or Register]


[Login or Register]


Заклучок: ако не сакате непожелни гости, секое ново парче камен / корал ТЕМЕЛНО прегледајте го ...
anrovla

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #108 on: March 23, 2012, 09:51:50 AM »
Минимум оди 1 грам на литар за еден месец, ама квалитетен јаглен од познат бренд, не некое кинесче. Јас сега одам со 1/2 грам на литар ама менувам на 2 недели. Има акваристи кои активниот јаглен го користат пасивно, 2 до 3 дена месечно го користат и потоа го вадат, пошто собирал и корисни елементи. Сега колку е ова потврдено - незнам.


Sega go vidov ova, Dime aktivniot jaglen odi - 1 ml (mililitar ) na 1l (litar), ne gram, moze i tropam gluposti, ne sum ja merel gramazata na litrazata, moze i da se poklopat velicinite ama , podobro e spored upatstvo da se ide.
Прчо, општо зборев за било кој познат бренд и напоменав минимум е грам на литар. Обично се мери на кило јагленот. Сега се многу модерни производителите и пакуваат литар за да ти олеснат ко божемски за мерката во реакторот, уствари се работи за поише парички да ти земат. Сепак станува збор за индивидуална мерка според секој аквариум. Ќе си пробаш и ќе си утврдиш. Сега има и тестови за активен јаглен, така да можеш да тестираш што ти се случува.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #109 on: March 23, 2012, 12:41:29 PM »
Извини Владо за надвор од темата за твојот пико
Еве најдобра понуда
[Login or Register]
25,89 долари или 1.245 денари со вкалкулиран транспорт

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #110 on: March 23, 2012, 01:26:02 PM »
 Мене ми одговара цената ептен, ама немам PayPal, да се организираме некако ?


Патем, за црвот никој не коментираше ?

Вие ги вадите црвите или ги оставате во вашите аквариуми ?
anrovla

Offline zlatko32

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Sep 2010
 • Location: skopje
 • Age: 46
 • Posts: 1584
 • Activity:
  0%
 • Karma: 65
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #111 on: March 23, 2012, 01:35:32 PM »
mene iskreno me plasi od slikata jas ne sum imal takvo nesto do sega ali mislam deka pametno si napravil sto si go izvadil

vsutarov

 • Guest
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #112 on: March 23, 2012, 02:14:10 PM »
vadenje,vadenje,sto ke ti se :)

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #113 on: March 23, 2012, 11:34:38 PM »
Мене ми одговара цената ептен, ама немам PayPal, да се организираме некако ?


Патем, за црвот никој не коментираше ?

Вие ги вадите црвите или ги оставате во вашите аквариуми ?

 Vadi nemas kjar od nego samo potencijalen zijan.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #114 on: March 24, 2012, 02:54:32 AM »
Алгата те чека. Еве ти мое бројче 070 233 755.

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #115 on: March 24, 2012, 03:07:19 PM »
десетти ден

Денес работев на средување на фитерот.

Вака беше оставено, само греач внатре, без филтер материјал:
[Login or Register]

Земав син сунѓер, направив преграда, греачот пред него, а во преградата се планира алга, некоја макро chaeto. Значи ќе се добие механичка, а и биолошка филтрација, знаејќи дека алгата ќе црпи од водата фосфати и нитрати, нешто како микро рефугиум. Ќе треба и светло за алгата да растее во hang-on филтерот.

Еве детали:
[Login or Register]


Филтерчето има многу убав капак, ама треба да се среди. Направив отвори, за греачот, капакот и „прозорче“ за да влегува светлина за алгата:
[Login or Register]

Ставив и проѕирна пластика за да не испарува и да го заштитам светлото, се рабира, ќе биде направено од бели лед, слично како на капакот, напојувани од истиот адаптер, поврзани на инсталација на капакот:
[Login or Register]

Еве го монтирано:
[Login or Register]
anrovla

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #116 on: March 24, 2012, 03:18:29 PM »
Работев и на осветлувањето. Онаа сината штедлива има знашително помалку лумени, па така десниот дел од аквариумот е потемен. Решив да ја заменам со daylight. И плус да додадам бели ледови.

Еве го преуредениот капак:
[Login or Register]

Еве детали како се лемат лентите меѓу себе:
[Login or Register]
[Login or Register]

А еве и како свети целиот капак, со додаток, малата плочка за осветлување на алгата во филтерот:
[Login or Register]

Ова е филтерот со осветлувањето:
[Login or Register]
anrovla

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #117 on: March 24, 2012, 03:34:56 PM »
Еве го комплетниот резултат, јас сум поприлично задоволен:
[Login or Register]

Сега и полесно се слика, па еве неколку детали:
[Login or Register]

Заборавив да кажам, се подновив со неколку нови корали.
- Trumpet Polyp, Protopalythoa variabilis, или ти „труба полипи“, овде ги викаат „копчиња“, накаов сродник на зоантусите.
- Actinodiscus cardinalis, црвена и сина „печурка“ (од под оваа го извадив големиот црв).
[Login or Register]

Еве и задолжителна фронтална фотка:
[Login or Register]

Коментари, секако добредојдени ...
anrovla

Offline miki.dj

 • Banned
 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: Tetovo
 • Age: 42
 • Posts: 486
 • Activity:
  0%
 • Karma: 4
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #118 on: March 24, 2012, 07:49:46 PM »
mada ne sum megu morcite no  560855 od mene za ubavoto objasnuvanje i ako sakam da se priklucam ce imam od kade da ucam a i krajniot rezultat  desetka

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #119 on: March 24, 2012, 10:57:29 PM »
  560855 za ucebnikot.

Tags:
 

Users Online Users Online (13)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal