collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 07:55:46 PM]


Sreken rodenden by DimitarJ
[August 03, 2020, 10:59:20 PM]


Zdravo na site by p
[July 31, 2020, 12:29:18 AM]


Mislenja za Juwel Primo 60 LED Starter set? by NO CARRIER
[July 26, 2020, 08:10:36 PM]


nekolku soveti by URAN2
[July 02, 2020, 06:01:41 AM]


'A Tribute To...' Prv blackwater [emoji4] by p
[July 01, 2020, 11:19:19 PM]

The first post content
Ете, после многу размислувања, многу прашување и учење, тормозење на членовите од mkreef, дојде и тој момент, да соберам некоја паричка и да го почнам проектот за кој оддамна мечтаев.

Идејата беше децава малку да навлезат и во дој дел од еко системите, оваа слатководната веќе им станува банална, плус и многу е живо, се нешто мрда, шарено е, илјада чуда има внатре.

Бидејќи живеам во мал стан од 40м2, голем морски аквариум не доаѓа в предвид, остана да се разгледува најмалата опција, малечок морски, пико или како веќе ќе го викаме.

Значи 30-тина литри, колку што може поедноставно. Дополнително, сакам да поднаучам нешто пред сериозно да инвестирам, па си реков да пробам за што е можно помали пари да направам ексеримент, и да докажам, се надевам успешно, дека воопшто не е скапо да се има мал морски биотоп дома.

Идејата е секако да се популаризира овој прекрасен дел од акваристиката кај нас, гледате дека веќе не тресе морска грозница, иако цената на бензиот отиде во небо, сепак мислам дека би било прекрасно секој да проба и да види како се плива во солени води.

Морам да напоменам дека ништо од ова не ќе можеше да виде реалност, да не се тука секогаш расположени да не израдуваат, нашите увозници на аквариумски добра, поздрав, до Боро и Мики, сила сте !

И така, мора уште на почеток да се каже кој ќе бидат очекувањата од вака мали аквариуми.

Главната водилка ми беше:

- Што е можно поедноставна комбинација.
- Да не е претерано скапа и за инвестиција и за одржување.
- Ќе има само еден аквариум, главен, нема да има сумп, рефугиум, скимер и останати помагала за биолошка филтрација.
- Целата био - филтрација ќе биде на живиот камен.
- Нема активен јаглен, одстранувачи на фосфат и нитрати, ќе има некоја макро алга, chaete, на пример, ставена во филтерот, кој ќе се гриши да троши нитрати и фосфати.
- Нема да има додавања на trace елементи или слично, ќе има само редовна замена на вода 15% неделно како надополна на се што им недостасува од елементи.
- Нема чување на риби, ракчиња или било што поголемо, што би го теретело био системот.
- Ќе има само обичи и отпорни корали, кои не се премногу захтевни.
- Светлото ќе биде штедлица сијалица , покасно може да се надополни / замени со LED.
- Ќе има hang-on филтер, каде ќе биде греачот и алгата.
- ќе има мала пумпа за циркулација, а за истата ќе допринесува и самиот hang-on.

Тоа е главната идеја, си мислев во канцеларија да го носам, ама не дава душа, си го ставив во дневна на маса, барем децава ме поддржаа за тоа.

Следува дополнителна доза на гнавење, прашување, досаѓање, така да се извинувам однапред ...

Поздрав,
АнровлаLink

Author Topic: малечок морски аквариум на анровла  (Read 40489 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vsutarov

 • Guest
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #40 on: March 16, 2012, 02:02:30 AM »
Anrovla, ima prekrasni vidovi na pico gobija , blenija..  za takov akvarium , na primer vidovite od trimma, eviota i slicni.
E ova e mnogu interesno so ovie mini verzii na ziv svet i mene mi se pravi keif za vakvo nesto.Vo nekoja idnina :)
friendly
0
funny
0
informative
0
agree
0
disagree
0
pwnt
0
like
0
dislike
0
late
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Offline majakashi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1265
 • Activity:
  0%
 • Karma: 57
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #41 on: March 16, 2012, 02:18:08 AM »
Vlado sekoja cest za zelbata i ekspeditivnosta  :notworthy:  560855 odlicno izgleda !
friendly
0
funny
0
informative
0
agree
0
disagree
0
pwnt
0
like
0
dislike
0
late
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Offline zlatko32

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Sep 2010
 • Location: skopje
 • Age: 43
 • Posts: 1584
 • Activity:
  0%
 • Karma: 65
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #42 on: March 16, 2012, 10:09:53 AM »
 applause
srekno ubavo izgleda skockano taman
inace zelenoto koralce ti e curvata koja prekrasno izgleda zaedno so zoantusite
friendly
0
funny
0
informative
0
agree
0
disagree
0
pwnt
0
like
0
dislike
0
late
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Offline zalxov

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2011
 • Location: с.Таринци - Штипско
 • Age: 36
 • Posts: 1070
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #43 on: March 16, 2012, 03:07:07 PM »
 applause applause applause desetka 560855
friendly
0
funny
0
informative
0
agree
0
disagree
0
pwnt
0
like
0
dislike
0
late
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Спијат ли рибите?

Offline iljo

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 52
 • Posts: 832
 • Activity:
  0%
 • Karma: 45
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #44 on: March 17, 2012, 04:25:59 AM »
So sreka startot Vlado  :icon_thumright:
friendly
0
funny
0
informative
0
agree
0
disagree
0
pwnt
0
like
0
dislike
0
late
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Offline latko

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 380
 • Activity:
  0%
 • Karma: 70
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #45 on: March 17, 2012, 06:02:56 AM »
Mnogu interesen proekt  :icon_thumright:
Stavaj sliki pocesto da bideme vo tek  desetka
friendly
0
funny
0
informative
0
agree
0
disagree
0
pwnt
0
like
0
dislike
0
late
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 52
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #46 on: March 17, 2012, 07:00:10 AM »
Денес работам на осветлувањето, слики покасно ...

Него да прашам, бидејќи немам салинометар,
дали вреди нешто ова:

[Login or Register]

friendly
0
funny
0
informative
0
agree
0
disagree
0
pwnt
0
like
0
dislike
0
late
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
anrovla

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 54
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #47 on: March 17, 2012, 07:39:34 AM »
Ajdeeee,uste eden "bolen"trevar se posoli  :no:  hahahha se seguvam ,srecno druze
friendly
0
funny
0
informative
0
agree
0
disagree
0
pwnt
0
like
0
dislike
0
late
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

vsutarov

 • Guest
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #48 on: March 17, 2012, 09:03:17 AM »
Tie se najeftini,kolku vredi ,prasanje,jas licno ne sum za takov,mada go imam doma.Za nekoe evro plus bi zel plasticen od nekoj brend.
friendly
0
funny
0
informative
0
agree
0
disagree
0
pwnt
0
like
0
dislike
0
late
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 52
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #49 on: March 17, 2012, 01:14:11 PM »
Денес цел ден ми отиде работејќи на осветлување на аквариумот,
но мора да признаам, иако ме боли грбот од трчање, резултатите за ТОП, навистина сум многу задоволен.

Знаете дека купечкиот аквариум имаше штедлива од 11W, која ни отприлика не ги задоволува побарувањата на коралите.

Барав алтернатива, флуоресцентка од барем 10К, ама тука кај нас нема ништо такво.
Ледови исто така нема, а и тоа што го има е изгор скапо.

Од странство ќе треба да се чека и затоа ...

Си отидов на зелено пазарче, малку ризикував, многу работев и еве што испадна:
friendly
0
funny
0
informative
0
agree
0
disagree
0
pwnt
0
like
0
dislike
0
late
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
anrovla

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 52
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #50 on: March 17, 2012, 01:25:40 PM »
Зелено пазарче

Бев решен да земам 2 x 15W штедни HOROS, тие ми се ТОП докажани штедливи, 6500К и МНОГУ лумени.
И таман да земам, гледам има и 15W HOROS сина. Ја пуштивме посвете малку и навистина е сина, е сега не е 10К, ама е сина. И решив да ризикувам, ги земав двете. Обичната е 150, сината 200 денари.

Во следната продавниза ми падна во очи лед лента, сина и бела. 280 / 250 денари метар. Дечкото убаво ми објасни, гледавме по каталози, белите се 6500К, сините 460nm. Светлеа релативно јако, работат на 12V, а плу имаа во продавницата и мали drivir-и или ти адаптери 10W за нив, 250 денари. 1 метар лента е 5W, јас си одбрав 1.5 метри сини и пола метар бели.
Многу интересен концепт, со ножичка сечеш од лентата колкави парчиња ти требаат, лентата е самолеплива, после малку леткумот работи (треба само да се внимава плус со плус да се поврзува, да не се помеша), и имаш осветлување ТОП.

Идејата ми беше да ја облепам целата површина од внатре на капакот, со што ќе добијам убаво распоредена светлина, како надополна на штедливите.

Значи 30W штедливи и 10W ЛЕД. Се заедно околу 1000 денари.
friendly
0
funny
0
informative
0
agree
0
disagree
0
pwnt
0
like
0
dislike
0
late
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
anrovla

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7329
 • Activity:
  3%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #51 on: March 17, 2012, 01:28:33 PM »
Без слики не се признава муабетот  :laugh:
friendly
0
funny
0
informative
0
agree
0
disagree
0
pwnt
0
like
0
dislike
0
late
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 52
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #52 on: March 17, 2012, 01:40:52 PM »
DIY, или ти работа еден куп, ама ...[Login or Register]
Материјалот ...

Бидејќи 2 штедни не собира во делот за сијалици, си мислев што да правам и одлучив да ги расклопам, да ја извадам електрониката и да ја ставам во комората каде е прекинувачот. Ем ќе добијам на место, ем подобро ладење. А да, и капакот малку го дупчев за подобра вентилација ...


[Login or Register]
Растурање ...


[Login or Register]
... и уште малку, па монтирање, пригушниците во една комора, неончињате во друга ...


[Login or Register]
Адаптерот за ЛЕД ...


[Login or Register]
Сината лента со лед приклучена на адаптерот ...[Login or Register]
Лепење на лентите на капакот ...[Login or Register]
Се е залепено и залемено ...


[Login or Register]
А вака свети  :happy:

Огромна површина ...
Не можам да дочекам да го монтирам на аквариум ...
friendly
0
funny
0
informative
0
agree
0
disagree
0
pwnt
0
like
0
dislike
0
late
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
anrovla

vsutarov

 • Guest
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #53 on: March 17, 2012, 01:48:16 PM »
Sinata 460nm e gore dole dobra za morski.
So srekja novoto svetlo.
Samo toa lentite se odlepuvaat po nekoe vreme poradi vlagat ako ne se zastiteni.
friendly
0
funny
0
informative
0
agree
0
disagree
0
pwnt
0
like
0
dislike
0
late
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 52
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #54 on: March 17, 2012, 01:55:14 PM »
Ново светло

Го монтирав капакот, ги пуштив само ледовите и занемев!!!

МАЈКО МОЈА!!!

Се блесна како во најлудата новогодична ноќ, како накитена елка што силно свети, како огномет што далеку се гледа!

Ако за нешто вреди морскава акваристика, тоа е токму огнометот на бои кои не се гледаат на ниту едно друго место!
А имам само 3 коралчиња!

Не можам да ви доловам која сцена е тоа, какви флуоросцентни бои, се е сино, пригушено, а коралите како лапмиони, светат ли светат!

Не може ниту еден апарат да го долови тоа.

Еве неколку слики, ама велам, тоа не е ниту 10% од она што окото го гледа!


[Login or Register]
синоооооо ....


[Login or Register]
Ова коралчево нема батерија вградено, сугурно  :happy:
[Login or Register]
Со се штедливи пуштено, морав да затемнувам на апаратот, многу се преекспонира ...

И за крај серија фотки ...

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]И тоа е тоа, одам да се ѕверам во аквариумот ....
friendly
0
funny
0
informative
0
agree
0
disagree
0
pwnt
0
like
0
dislike
0
late
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
anrovla

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 52
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #55 on: March 17, 2012, 02:04:06 PM »
Е да, заборавив да го обновам списокот на животинки што излегоа од живиот камен:

- Две мали морски ѕвезди (Asterina starfish), 5 мм
- Една мала змиеста морска ѕвезда  (Brittle Starfish), 7 мм
- Некои ситни како пајачиња што трчаат по камењата (Isopods ?!?)
- Изгледа и еде пердувест црв, ама ептен е страмежлив, само 2-3 мм пушта пипци ...

Не можам да ви опишам колку е воодушевена малата, на 15 минути го лепи носот до стакло и вика, леле, а ова што е, а ѕвездата каде отиде ...

Мераци ...
friendly
0
funny
0
informative
0
agree
0
disagree
0
pwnt
0
like
0
dislike
0
late
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
anrovla

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 52
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #56 on: March 17, 2012, 11:35:20 PM »
Tie se najeftini,kolku vredi ,prasanje,jas licno ne sum za takov,mada go imam doma.Za nekoe evro plus bi zel plasticen od nekoj brend.
би зел, ама нема кај нас ништо: (
friendly
0
funny
0
informative
0
agree
0
disagree
0
pwnt
0
like
0
dislike
0
late
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
anrovla

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #57 on: March 18, 2012, 12:31:09 AM »
Tie se najeftini,kolku vredi ,prasanje,jas licno ne sum za takov,mada go imam doma.Za nekoe evro plus bi zel plasticen od nekoj brend.
би зел, ама нема кај нас ништо: (
Pa kaj Miki imas od Instant Ocean mislam. Kolku imase doneseno Miki neznam dali ima tolku morci vo Makedonija  :dontknow: .
friendly
0
funny
0
informative
0
agree
0
disagree
0
pwnt
0
like
0
dislike
0
late
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #58 on: March 18, 2012, 02:38:05 AM »
 560855 Vlado za svetloto za cela rabota i za radosta koja ja dozivuvas i ja siris. :icon_thumright:
friendly
0
funny
0
informative
0
agree
0
disagree
0
pwnt
0
like
0
dislike
0
late
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Offline ПРЧО

 • V I P
 • aquamaniac
 • *
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 2868
 • Activity:
  0%
 • Karma: 103
Re: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #59 on: March 18, 2012, 02:39:02 AM »
Svetloto e son, a si go izrabotil majstorski , ogromno bravo za tebe.
friendly
0
funny
0
informative
0
agree
0
disagree
0
pwnt
0
like
0
dislike
0
late
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Tags:
 

Users Online Users Online (58)
Members Google (11)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal