collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 08:58:56 PM]

The first post content
Најчест показател за болеста е клатење или брзо навалување лево десно или играње на рибата горе доле и тоа во место со отварање на страничните перки до крај и затварање на истите истовремено, како емитација на движење но рибата не шета по аквариум. или на англиски "shimmy," и “wobble”
Инфекцијата ја предисзвикува  Flavobacterium и не е вистинска мувла како што се препорачува. Ако е здрава рибата оваа состојба поминува за најмногу три дена или ако е качена температурата на 30Ц степени за најмногу 2 дена.  Може да се лекува и со најобичен антибиотик. Напомена иако е наречена памук уста, ретко се приметува. И секако може да се манифестира и внатрешно инфицирање и тогаш рибата има спазми или грчења проследено со вобле, напоменато во текстот како изгледа.


Link

Author Topic: Cotton Mouth (Памук на уста)  (Read 893 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ADZI

  • aquamaniac
  • ******
  • Join Date: May 2008
  • Location: Skopje, MACEDONIA
  • Age: 41
  • Posts: 2222
  • Activity:
    0%
  • Karma: 25
Cotton Mouth (Памук на уста)
« on: June 06, 2008, 12:57:25 AM »
Најчест показател за болеста е клатење или брзо навалување лево десно или играње на рибата горе доле и тоа во место со отварање на страничните перки до крај и затварање на истите истовремено, како емитација на движење но рибата не шета по аквариум. или на англиски "shimmy," и “wobble”
Инфекцијата ја предисзвикува  Flavobacterium и не е вистинска мувла како што се препорачува. Ако е здрава рибата оваа состојба поминува за најмногу три дена или ако е качена температурата на 30Ц степени за најмногу 2 дена.  Може да се лекува и со најобичен антибиотик. Напомена иако е наречена памук уста, ретко се приметува. И секако може да се манифестира и внатрешно инфицирање и тогаш рибата има спазми или грчења проследено со вобле, напоменато во текстот како изгледа.


Tags:
 

Users Online Users Online (21)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2022, SimplePortal