collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 08:58:20 PM]


Trevnat nov by Aleksandar Ilievski
[Yesterday at 04:36:54 AM]


Мојот 100л Аквариум by DimitarJ
[October 10, 2018, 02:09:31 AM]


RO za 80 Evra ? by DimitarJ
[October 09, 2018, 12:38:52 AM]


Od Ohrid si ako.... by pocttopus
[October 08, 2018, 11:28:00 AM]


RAZNO by pocttopus
[October 08, 2018, 10:43:05 AM]


Контакт страна/ Kontakt strana/ Contact page - mkreef by pocttopus
[October 06, 2018, 06:08:19 AM]


Domasen Tutun by Baron
[September 26, 2018, 11:08:15 AM]


"The Farewell" by Ivanov Mitko
[September 24, 2018, 11:14:37 AM]


Sreken rodenden by pocttopus
[September 23, 2018, 07:43:53 AM]

Author Topic: Link  (Read 246 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 22
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Link
« on: October 10, 2011, 05:16:01 PM »
http://popara.mk/2011/milenicinja/akvariumski-ribi/
Се случува  во аквариумот да има повеќе риби од дозволениот максимум, постојат повеќе начини за пресметка на бројот на риби во зависност од големината аквариумот. Еден од начините е 1 цм должен риба на 1 литар вода (за риба од 5 цм требаат 5 литри вода).
Demek za oskar od 30 santimetri dovolni se 30 litri voda  aha

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 580
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: Link
« Reply #1 on: October 11, 2011, 05:58:52 AM »
ок сепак тоа 1cm = 1l е некое генерално грубо правило нормално не применливо у секој случај .. ко што викаш ете очигледно риба од 30cm треба да има место да се сврти у аквариум ..

http://popara.mk/2011/milenicinja/kako-do-idealna-voda-vo-vashiot-akvarium/

Quote
Температура

Аквариумот најчесто мора да се загрева. Топловодните риби не можат да поднесат температура под 170 С. Топловодните тропски риби кои се најчести жители на аквариумите, опстојуваат во вода со температура од 240 до 270 С. Во зависност од видот на рибите можни се мали отстапувања од просечната температура. Температурата мора да биде константна, за таа цел се користи грејач со термостат. Грејачот би требало да биде најмалку за 20-30% со поголема сила (W) од колку што има аквариумот литри вода. Температурата во аквариумот се контролира со помош на термометар.

хаха крај .. класика превод на текстови без барем еднаш да се провери дека нешто не штима .. важно степени пишува, а сеа дал се F или C тоа не е важно ..
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 22
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Link
« Reply #2 on: October 11, 2011, 06:23:41 AM »
haha toa toa so tempetrurata ne go primetiv