collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Today at 10:53:30 PM]


Trevnat nov by Aleksandar Ilievski
[Yesterday at 07:12:22 AM]


Мојот 100л Аквариум by DimitarJ
[October 10, 2018, 02:09:31 AM]


RO za 80 Evra ? by DimitarJ
[October 09, 2018, 12:38:52 AM]


Od Ohrid si ako.... by pocttopus
[October 08, 2018, 11:28:00 AM]


RAZNO by pocttopus
[October 08, 2018, 10:43:05 AM]


Контакт страна/ Kontakt strana/ Contact page - mkreef by pocttopus
[October 06, 2018, 06:08:19 AM]


Domasen Tutun by Baron
[September 26, 2018, 11:08:15 AM]


"The Farewell" by Ivanov Mitko
[September 24, 2018, 11:14:37 AM]


Sreken rodenden by pocttopus
[September 23, 2018, 07:43:53 AM]

Author Topic: Slatkovodna Raza?  (Read 499 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Damjan

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2010
 • Posts: 121
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Slatkovodna Raza?
« on: May 10, 2010, 02:11:31 PM »
postoi li slatkovodna raza ili nesto sto lici na toa zasto imam videno na internet vo akvariumi so diskusi takva riba, ako ima dali se naogja kaj nas i po koja cena idat?

Offline Ненад

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Скопје
 • Age: 42
 • Posts: 395
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: Slatkovodna Raza?
« Reply #1 on: May 10, 2010, 03:06:55 PM »
Постои (Potamotrygon motoro), но кај нас колку што знам моментално ја нема, а и кога ја има прилично е скапа. Башка бара аквариум со голема површина на дно.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 11244
 • Activity:
  1%
 • Karma: 377
Re: Slatkovodna Raza?
« Reply #2 on: March 18, 2011, 01:25:14 PM »
 E sega definitivno ja ima.Ja vidov denes kaj eden drugar dve ogromni parcinja.Preubavi se.Sega se sprema biotop za niv od nekoi 600L.Moze i ke gi naslikam da gi vidite.

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 29
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Slatkovodna Raza?
« Reply #3 on: March 18, 2011, 01:29:25 PM »
Е такво чудо сум видел само на јутуб, Ивица дај снимај и клипче да видиме како се снаоѓаат во македонски услови  :icon_thumright:

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 11244
 • Activity:
  1%
 • Karma: 377
Re: Slatkovodna Raza?
« Reply #4 on: March 18, 2011, 01:30:54 PM »
 Vetuvam video reportaza od najbogatata kolekcija na najneobicni i kaj nas nevideni ribi.Ima mnogu vidovi sto ste gi videle samo na You tube.

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 52
 • Posts: 12166
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Slatkovodna Raza?
« Reply #5 on: March 18, 2011, 01:39:14 PM »
imavme na ponuda razhi, okolu 2500 den
Koj gi slusa ribite koga placat ??     http://mkreef.blogspot.com

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 22
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Slatkovodna Raza?
« Reply #6 on: March 18, 2011, 01:40:49 PM »
http://forum.mkreef.com/index.php?topic=242.0
Многу убаво изгледа, ама еден роднина на овој вид, морскиот Stingrays успеа да го направи тоа што никое животно досега не успеало, да го убие Стив Ирвин... Затоа треба да бидеме претерано претпазливи со вакви риби.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 11244
 • Activity:
  1%
 • Karma: 377
Re: Slatkovodna Raza?
« Reply #7 on: March 18, 2011, 01:41:56 PM »
 Oskar slatkovodnive ne se nimalku opasni a ni otrovni ni agresivni.Jadat od raka mali ripcinja.

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 22
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Slatkovodna Raza?
« Reply #8 on: March 18, 2011, 01:49:48 PM »
"Напомена:

Ражата има отровна боцка на пашката, која ја менува 2-3 пати во една година, каде што е потребно приликом чистење на аквариумот голема претпазливост, зошто боцките остануваат долго време отворни. Оште една лоша работа од случаен убод од ража е тоа што боцката се распаѓа, која после тоа е многу тешко да се исчистат парчињата од боцката. Во колку дојде до несакан убод од разата, прва помош се состои од ставање на раната во жешка вода (што пожешка тоа подобро) затоа што отровот е со протеинска структура и со самото тоа е термолабилен. Задолзително, е после таков немил настан да се оди кај лекар и да се интервенира со лекарска помош." Цитирано од текстот.
Не реков за нив дека се опасни, ама животно е може да се исплаши нешто и двојна работа да си отвараш. Не е на одмет да бидеме претпазливи :)