collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 09:23:59 PM]


Мојот 100л Аквариум by DimitarJ
[October 10, 2018, 02:09:31 AM]


RO za 80 Evra ? by DimitarJ
[October 09, 2018, 12:38:52 AM]


Od Ohrid si ako.... by pocttopus
[October 08, 2018, 11:28:00 AM]


RAZNO by pocttopus
[October 08, 2018, 10:43:05 AM]


Контакт страна/ Kontakt strana/ Contact page - mkreef by pocttopus
[October 06, 2018, 06:08:19 AM]


Domasen Tutun by Baron
[September 26, 2018, 11:08:15 AM]


Trevnat nov by Aleksandar Ilievski
[September 25, 2018, 03:24:58 PM]


"The Farewell" by Ivanov Mitko
[September 24, 2018, 11:14:37 AM]


Sreken rodenden by pocttopus
[September 23, 2018, 07:43:53 AM]

Author Topic: TRESET E TRESET  (Read 580 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 37
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
TRESET E TRESET
« on: January 31, 2009, 09:00:21 AM »
Драги акваристи, Ве замолувам на понеупатените да не ги Збуните од сам старт..

Тресет имено не е ЗЕМЈА ЗА ЦВЕЌЕ...

Земја за цвеќе е земја за цвеќе ХУМУС , Тресет е сосема несто друго.. во најмала рака може да се каже е остаток од растенија...

Во акваристичка сврха се користи ГРАНУЛИРАН ТРЕСЕТ... од сера, арами, продац и слични...поради името на арами ХУМИН.. многу луѓе мислат дека е исто со ХУМУС :angry9:

Како подлога за растителни аквариуми се користи супстрат. т.е подлога богата со минерали.. Како ЈБЛ аквабејс или суперминерал од арами.. итн...
Е сега ова второво многу акваристи го заменуваат со ЗЕМЈА ЗА ЦВЕЌЕ.....

Гранулираниот тресет се става во филтер помеѓу два сунгера или пак во хулахопка.. и служи за закиселување на водата со испуштање на хумински киселини и танини. и добивање на таканаречен тропски изглед на аквариумот. За да е ви зафаќа место во филтер има и готови производи ТЕЧНОСТ кој се уствари ВАРЕНИ ЛИСТОВИ од ТРОПСКИ ОРЕВ (индиан алмонд) или стручно КАТАПА. од арами се вика ТРОПИ а имаше од Сера и слични но неми текнува на име...

Така да драги мои, не се вари тресет, не се става земја во филтер.. Ако немате катапа и немате супстрат.. тогаш ставте под песок некоја земја која други ја користат успешно. и Варете ЧАЈ ОД ХИБИСКУС... (квалитетен) 5 кесичиња на 1/2 литро вода.. и постепено ставате и мерите пХ..ПС. истрошениот гранулиран ТРЕСЕТ од филтер.. може да се употребува како подлога за аквриум со додаток на минерали, латерит и слично« Last Edit: January 31, 2009, 09:18:41 AM by ADZI »

Offline newpain01

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 30
 • Posts: 1083
 • Activity:
  0%
 • Karma: 21
Re: TRESET E TRESET
« Reply #1 on: January 31, 2009, 09:06:45 AM »
чајот од хибискус го намалува pH-то?

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 37
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: TRESET E TRESET
« Reply #2 on: January 31, 2009, 09:13:34 AM »
чајот од хибискус го намалува pH-то?

Normalno.. bojata treba da bide KRV na svareniot caj.. i sepak meka voda i bez rasprskivac..

Inace isprobano e ova...

No prvenstveno e toa poradi bojata.. Ne gledam zosto na nekoj bi mu trebalo da namali pH..???

Ako mu treba nekoj brzo da namali ph... Limunska kiselina se koristi

Offline newpain01

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 30
 • Posts: 1083
 • Activity:
  0%
 • Karma: 21
Re: TRESET E TRESET
« Reply #3 on: January 31, 2009, 09:56:48 AM »
чајот од хибискус го намалува pH-то?

Ne gledam zosto na nekoj bi mu trebalo da namali pH..???па пример мојата бунарска вода има 8.5 ph па нормално би било да пробам да ја намалам таа бројка, нели?

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 37
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: TRESET E TRESET
« Reply #4 on: February 01, 2009, 10:53:22 PM »
чајот од хибискус го намалува pH-то?

Ne gledam zosto na nekoj bi mu trebalo da namali pH..???па пример мојата бунарска вода има 8.5 ph па нормално би било да пробам да ја намалам таа бројка, нели?

a da cuvas ti africki ciklidi... nemozes da simnes pH bez kH i gH... treba ili RO ili peatbomb da pravis u sekoj slucaj podaleku od taa voda

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 20
 • Posts: 1669
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
Re: TRESET E TRESET
« Reply #5 on: June 05, 2011, 11:32:50 AM »
Moze namesno cattapa listot da se koristat oak leafs-listovi od dab?
Lose yourself in nature and find peace.