collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Today at 08:41:45 PM]


Мојот 100л Аквариум by DimitarJ
[October 10, 2018, 02:09:31 AM]


RO za 80 Evra ? by DimitarJ
[October 09, 2018, 12:38:52 AM]


Od Ohrid si ako.... by pocttopus
[October 08, 2018, 11:28:00 AM]


RAZNO by pocttopus
[October 08, 2018, 10:43:05 AM]


Контакт страна/ Kontakt strana/ Contact page - mkreef by pocttopus
[October 06, 2018, 06:08:19 AM]


Domasen Tutun by Baron
[September 26, 2018, 11:08:15 AM]


Trevnat nov by Aleksandar Ilievski
[September 25, 2018, 03:24:58 PM]


"The Farewell" by Ivanov Mitko
[September 24, 2018, 11:14:37 AM]


Sreken rodenden by pocttopus
[September 23, 2018, 07:43:53 AM]

Author Topic: И јас проблем со коридорас :S  (Read 475 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline decobt

 • Forum Moderator
 • Super clen
 • *
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 27
 • Posts: 908
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
И јас проблем со коридорас :S
« on: July 02, 2011, 02:30:35 PM »
Да не се мешам во темата на goran.nl, еве отворам нова тема. Имам проблем со коридорасите, во двата аквариуми. Имав по 5-6 во секој, сега ми се останати во едниот 3, во другиот 4. Проблемот се состои во тоа што после извесно време телото на коридорасот потемнува и не е многу активен, најчесто мирува негде скриен. Другите жители се мирољубиви риби така што можноста од напади од други риби е исклучена. Исто така сите други риби се во одлична состојба и нема никакви знаци на болест или слично. Шо можи да биди??  55655 однапред  :dontknow:
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline decobt

 • Forum Moderator
 • Super clen
 • *
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 27
 • Posts: 908
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: И јас проблем со коридорас :S
« Reply #1 on: July 03, 2011, 10:26:42 AM »
Некој?  :'(
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 32
 • Posts: 934
 • Activity:
  0%
 • Karma: 40
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: И јас проблем со коридорас :S
« Reply #2 on: July 03, 2011, 10:51:08 AM »
стрес би било, што ти се другите риби,
си менувал нешто да нема пореметување во вода, има ли доволно кислород т.е. си приметил ли доста често да идат во погорните слоеви на водата, пробај смени дел од водата да видиш како ке реагираат на промената

колку и да се мирољубиви останатите риби коридорашот се плаши, барем кога е во мал број, земи стави ги во еден аквариум во кој имаш помалку/помали риби и види како ке биде

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 11244
 • Activity:
  1%
 • Karma: 377
Re: И јас проблем со коридорас :S
« Reply #3 on: July 03, 2011, 12:33:09 PM »
 Se nadevam znaes deka ne podnesuvaat sol vo vodata voopsto?

Offline decobt

 • Forum Moderator
 • Super clen
 • *
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 27
 • Posts: 908
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: И јас проблем со коридорас :S
« Reply #4 on: July 03, 2011, 01:44:25 PM »
Апсолутно! Ни сол ни ништо немам ставено. А за кислород  ова она се е во ред. Живеат со неон тетри и неколку гупи, а во другиот аквариум со скалари и серпи. Да речиме отприлика две недели од купувањето се ок, а после се дешава ова...(не со сите, ама со повеќето).
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline iljo

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 833
 • Activity:
  0%
 • Karma: 45
Re: И јас проблем со коридорас :S
« Reply #5 on: July 03, 2011, 11:36:25 PM »
Da ne imas nekoj problem so pesokot da ne ostanala nekoja bakterija od porano na nego pa pravi problem,probaj da go isifonoras dnoto.

Offline iljo

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 833
 • Activity:
  0%
 • Karma: 45
Re: И јас проблем со коридорас :S
« Reply #6 on: July 03, 2011, 11:49:40 PM »
Da ne imas nekoj problem so pesokot da ne ostanala nekoja bakterija od porano na nego pa pravi problem,probaj da go isifonoras dnoto.

Mada i toa sifonirnje e mac so dve ostrici dokolku ne si go pravel do sega ,  poradi toa sto pri sifoniranje moze da gi podignes site stetni raboti kako Amonjakot i dr. koj so vreme se natalozile vo nego pa da dobies kontra efekt taka da dobro  hgfgd

Offline Stole

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 1362
 • Activity:
  0%
 • Karma: 19
Re: И јас проблем со коридорас :S
« Reply #7 on: July 04, 2011, 01:24:11 AM »
Mene edno vreme mi umiraa duri i ancistrusite i se bese do podlogata(sifonirajeto), mozno da e i do sifoniranjeto. :icon_scratch:

Offline nikodinov

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2009
 • Location: Bitola
 • Age: 36
 • Posts: 310
 • Activity:
  0%
 • Karma: 17
Re: И јас проблем со коридорас :S
« Reply #8 on: July 04, 2011, 02:22:16 AM »
Mene edno vreme mi umiraa duri i ancistrusite i se bese do podlogata(sifonirajeto), mozno da e i do sifoniranjeto. :icon_scratch:

Ти сифонираш или не ?
Не можам  да разберам од постот.
Јас не сифонирам а а сакам да почнам  :icon_scratch: а со постот малце ме збуна

Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 31
 • Posts: 1565
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Re: И јас проблем со коридорас :S
« Reply #9 on: July 04, 2011, 02:25:06 AM »
Druze sifoniraj nemoj da se mislis ;)
House Of Cichlids!!!

Offline decobt

 • Forum Moderator
 • Super clen
 • *
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 27
 • Posts: 908
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: И јас проблем со коридорас :S
« Reply #10 on: July 04, 2011, 03:44:37 AM »
Ајде ќе пробам и така... Добар дел од аквариумот е засаден, па за темелно да се иссифонира би било малце тешко, освен ако не ја откорнам тревата, ама така би се направила поголема штета...  :dontknow:
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline Stole

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 1362
 • Activity:
  0%
 • Karma: 19
Re: И јас проблем со коридорас :S
« Reply #11 on: July 04, 2011, 12:01:22 PM »
Mene edno vreme mi umiraa duri i ancistrusite i se bese do podlogata(sifonirajeto), mozno da e i do sifoniranjeto. :icon_scratch:

Ти сифонираш или не ?
Не можам  да разберам од постот.
Јас не сифонирам а а сакам да почнам  :icon_scratch: а со постот малце ме збуна

Koga ne sifonirav mi umiraa, i posle pocnav da sifoniram i se opraj rabotata.