collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Today at 08:58:20 PM]


Trevnat nov by Aleksandar Ilievski
[Today at 04:36:54 AM]


Мојот 100л Аквариум by DimitarJ
[October 10, 2018, 02:09:31 AM]


RO za 80 Evra ? by DimitarJ
[October 09, 2018, 12:38:52 AM]


Od Ohrid si ako.... by pocttopus
[October 08, 2018, 11:28:00 AM]


RAZNO by pocttopus
[October 08, 2018, 10:43:05 AM]


Контакт страна/ Kontakt strana/ Contact page - mkreef by pocttopus
[October 06, 2018, 06:08:19 AM]


Domasen Tutun by Baron
[September 26, 2018, 11:08:15 AM]


"The Farewell" by Ivanov Mitko
[September 24, 2018, 11:14:37 AM]


Sreken rodenden by pocttopus
[September 23, 2018, 07:43:53 AM]

Author Topic: Осветлување  (Read 277 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline decobt

 • Forum Moderator
 • Super clen
 • *
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 27
 • Posts: 908
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Осветлување
« on: March 07, 2011, 02:53:58 PM »
Пред извесно време најдов на форумов оптимално осветлување (W на литар вода), но сега барав барав и неможам да најдам... Инаку аквариумот е 90л со неон тетри во него, растенијата не се многу битни и онака ми се за фрлање треба нови да земам  ebate beljata .........  55655
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 22
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Осветлување
« Reply #1 on: March 08, 2011, 01:10:49 AM »
Ако сакаш да имаш засаден аквариум треба ват на литар. Ако немаш треви не мора ват на литар. Премногу светлина без скривалиште не е добро за рибите.

Offline decobt

 • Forum Moderator
 • Super clen
 • *
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 27
 • Posts: 908
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Осветлување
« Reply #2 on: March 08, 2011, 03:02:26 AM »
Дали е доволна една неонка од 18W?  55655
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 4065
 • Activity:
  3%
 • Karma: 307
Re: Осветлување
« Reply #3 on: March 08, 2011, 03:25:41 AM »
Sto i da cuvas, malku e 18w za 90litri voda. Stavi barem dve.

Offline Gjuro

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 39
 • Posts: 2693
 • Activity:
  0%
 • Karma: 194
Re: Осветлување
« Reply #4 on: March 08, 2011, 07:29:28 AM »
Low light osvetluvanje (ispod 0.5 watt/litra) 10 do 12 saati dnevno
Sredno osvjetluvanje (0.5 - 0.75 watt/litra) 8-10 saati dnevno
High light osvetluvanje (0.75-1.00 watt/litra) 7-8 saati dnevno
Mnogu jako osvetluvanje (preko 1 watt/litra) 6 saati dnevno
Toa e toa e sega kakov tip na akvarium takvo i osvetluvanje.