collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 08:22:32 PM]


Мојот 100л Аквариум by DimitarJ
[October 10, 2018, 02:09:31 AM]


RO za 80 Evra ? by DimitarJ
[October 09, 2018, 12:38:52 AM]


Od Ohrid si ako.... by pocttopus
[October 08, 2018, 11:28:00 AM]


RAZNO by pocttopus
[October 08, 2018, 10:43:05 AM]


Контакт страна/ Kontakt strana/ Contact page - mkreef by pocttopus
[October 06, 2018, 06:08:19 AM]


Domasen Tutun by Baron
[September 26, 2018, 11:08:15 AM]


Trevnat nov by Aleksandar Ilievski
[September 25, 2018, 03:24:58 PM]


"The Farewell" by Ivanov Mitko
[September 24, 2018, 11:14:37 AM]


Sreken rodenden by pocttopus
[September 23, 2018, 07:43:53 AM]

Author Topic: проблем со барбус  (Read 341 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 32
 • Posts: 934
 • Activity:
  0%
 • Karma: 40
  • Интернет Бизнис Македонија
проблем со барбус
« on: January 18, 2011, 04:12:53 AM »
Имам проблеми со еден барбус, од пред неколку дена како почна забрзано да дише, но проблемот е што не може устата до крај да ја затвори туку како да пробува да ја затвори а не може.

Ненад ми спомна да не му се заглавило некое камче, го фатив немаше камче
но на страничните ѕидови од устата има бела точка од 1-2мм.

знаете од што може да му биде, и може ли да му се помогне

иначе се нормален си е, си јаде добро

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 52
 • Posts: 12166
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: проблем со барбус
« Reply #1 on: January 18, 2011, 06:53:05 AM »
Tomce tesko deka moze da se diagnosticira vaka na "postiranje"! Toa beloto moze da bide se i sesto, paraziti i sl. Izbanjaj vo solena voda, ova ti e najblago sto mozes da napravis a moze da e efikasno!
Koj gi slusa ribite koga placat ??     http://mkreef.blogspot.com

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 32
 • Posts: 934
 • Activity:
  0%
 • Karma: 40
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: проблем со барбус
« Reply #2 on: January 18, 2011, 07:10:15 AM »
да јасно е дека тешко се дијагностицира вака, општо мислев за насока како и што да третирам.
само што го измив во солена вода па ке видам дали ке има некоја промена gsdzxxvzzz


иначе точките се како кога рана гнои, ке пробам доколку можам да  gsdxxzzz

Offline nikodinov

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2009
 • Location: Bitola
 • Age: 36
 • Posts: 310
 • Activity:
  0%
 • Karma: 17
Re: проблем со барбус
« Reply #3 on: January 18, 2011, 07:29:17 AM »
А кај мене еден барбус кога мирува ( не е во движење ), седи вертикално.
Нормално јади и нормално си плива, само малце како боја да има изгубено.
 lkjikl

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 32
 • Posts: 934
 • Activity:
  0%
 • Karma: 40
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: проблем со барбус
« Reply #4 on: January 18, 2011, 07:40:11 AM »
А кај мене еден барбус кога мирува ( не е во движење ), седи вертикално.
ова е од преранување или некои параметри пореметено, обично кога сменам малку вода се вратат во нормала

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 43
 • Posts: 7203
 • Activity:
  5%
 • Karma: 156
  • LID
Re: проблем со барбус
« Reply #5 on: January 18, 2011, 12:18:10 PM »
Прво пробај со солта и види за неколку дена дали ќе имаш резултати. Ако се намалува остави го да му помине, не го малтретирај.
Ако не ти успее тоа по неколку дена пробај го следново: ако е барбусот поголем т.е. повозрасен можеш да третираш и со стапче за уши натопено во раствор на јод или хиперманган. Го вадиш со мрежичка и брзо го чистиш местото со стапчето и го враќаш назад. треба да си брз и внимателен да не стискаш многу.

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 32
 • Posts: 934
 • Activity:
  0%
 • Karma: 40
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: проблем со барбус
« Reply #6 on: January 18, 2011, 01:31:19 PM »
ке видам овие 2дена дали ке има некоја промена од третманот со сол

иначе повозрасен е, ако нема некоја промена ке пробам и со хиперманган, а со каков јод, имам за домашна употреба за рани што ставаме ист таков да му капнам или има некој посебен за риби

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 43
 • Posts: 7203
 • Activity:
  5%
 • Karma: 156
  • LID
Re: проблем со барбус
« Reply #7 on: January 19, 2011, 02:31:11 AM »
Со тој пробај. Една капка на памукчето