collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by DimitarJ
[Yesterday at 11:08:57 PM]


Мојот 100л Аквариум by DimitarJ
[October 10, 2018, 02:09:31 AM]


RO za 80 Evra ? by DimitarJ
[October 09, 2018, 12:38:52 AM]


Od Ohrid si ako.... by pocttopus
[October 08, 2018, 11:28:00 AM]


RAZNO by pocttopus
[October 08, 2018, 10:43:05 AM]


Контакт страна/ Kontakt strana/ Contact page - mkreef by pocttopus
[October 06, 2018, 06:08:19 AM]


Domasen Tutun by Baron
[September 26, 2018, 11:08:15 AM]


Trevnat nov by Aleksandar Ilievski
[September 25, 2018, 03:24:58 PM]


"The Farewell" by Ivanov Mitko
[September 24, 2018, 11:14:37 AM]


Sreken rodenden by pocttopus
[September 23, 2018, 07:43:53 AM]

Author Topic: Жолта вода  (Read 599 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 33
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Жолта вода
« on: October 13, 2011, 02:53:52 AM »
Водата во аквариумот ми пожолтува, значи чиста е стакло ама има жолтеникава боја, ги хранам рибите со арами листеста храна, и ако не сменам вода едне недела одма пожолтува.
Филтерот ми е составен од керамички прстени, вата, и суѓери.

До што може да е роблемот, и дали има некои срестстрава шо можам да ги ставам за да ја одржува бела водата?   :icon_scratch:Offline tiggaz

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 632
 • Activity:
  0%
 • Karma: 64
  • eHost Mk
Re: Жолта вода
« Reply #1 on: October 13, 2011, 03:04:48 AM »
А слика од аквариумот?
Are you reaching your potential?

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 33
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Жолта вода
« Reply #2 on: October 13, 2011, 03:20:17 AM »
Еве видео.
Ама поарно да сликам вода во кофата кога ќе менувам таму поубаво се забележува оти е бела кофата.

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 33
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Жолта вода
« Reply #3 on: October 13, 2011, 03:39:37 AM »
Еве тука се гледа убаво водата.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 11244
 • Activity:
  1%
 • Karma: 377
Re: Жолта вода
« Reply #4 on: October 13, 2011, 03:40:28 AM »
 Obicno drvo znae taka da farba voda ama ti nemas drvo.Normalno e da izgleda bistra a vo bela kofa da se poinava zatemneta koga menuvas.Ne mora da znaci nisto strasno.Menuvaj redovno.

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 33
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Жолта вода
« Reply #5 on: October 13, 2011, 03:44:36 AM »
Не изгледа убаво акваиумот нема сјај, за тоа ми е повеќе, да сменам осветлување да препоеачате нешто, сега имам ставено само 2 обични неонки.

Offline zalxov

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2011
 • Location: с.Таринци - Штипско
 • Age: 34
 • Posts: 1073
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Жолта вода
« Reply #6 on: October 13, 2011, 03:49:27 AM »
kolku vreme ima pominato od startuvanjeto na akvariumot? Kaj mene se sluvi vo maliot (25 litri) da mi pozolti vodata posle mesec (moze i povekje) od startuvanjeto, no za nekoe vreme stana kristalno cista.
Спијат ли рибите?

Offline tiggaz

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 632
 • Activity:
  0%
 • Karma: 64
  • eHost Mk
Re: Жолта вода
« Reply #7 on: October 13, 2011, 03:52:20 AM »
Можеби се жолтиве камења, или тој црвениот можно е да ти фарба што е тоа? Цигла? Вади тоа што ќе ти е, боље стави си црвено растение. :)
Are you reaching your potential?

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 52
 • Posts: 12166
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Жолта вода
« Reply #8 on: October 13, 2011, 03:57:04 AM »
Zolta voda e normalno da se ima, jaglenot ke gi iscisti za nekolku dena.

Raspaganje na hrana, trevi, izmet KARASI, se odgovorni za takva voda.
Koj gi slusa ribite koga placat ??     http://mkreef.blogspot.com

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 33
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Жолта вода
« Reply #9 on: October 13, 2011, 04:01:43 AM »
2ипол месеци има сигурно.
Јас мислам до песокта да не е оти се собира многу ѓубре.
А дрво имам ставено го изврив добро може и од него да пушта малце, ама и пред да го ставам беше жолта. Клипот се стар 2 недели за тоа го нема дрвото на него, после 2 дена од снимката го ставив и мало дрво е.

Да ставам активен јаглен тогаш, или да не фрлам пари за ѓабе ако е краткотрајно дејството.
Ако не ќе си менувам вода по 2 пати во неделата и друго нема :)

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 52
 • Posts: 12166
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Жолта вода
« Reply #10 on: October 13, 2011, 07:01:09 AM »
Kvalitetniot jaglen moze da potera i 3-4 meseci
Koj gi slusa ribite koga placat ??     http://mkreef.blogspot.com

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 52
 • Posts: 12166
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Жолта вода
« Reply #11 on: October 13, 2011, 07:02:14 AM »
I ne se plasi site imame zolta voda, ako nekoj tvrdi deka vodata mu e kristalna ili laze ili nesto epten loso e so akvariumot :)
Koj gi slusa ribite koga placat ??     http://mkreef.blogspot.com

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 33
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Жолта вода
« Reply #12 on: October 13, 2011, 07:05:37 AM »
Не е за плашење работата, повеќе ми беше заради изгледот по живи бои да има, иначе и мал кога чував аквариум исто ми беше жолта водата, тоа беше пред едно 15тина години, тогаш немав интернет да видам шо е и како е, па сега кога почнав пак да одгледувам си викам да прашам да не има нешто за да се избистре :)
Иначе фала ви на одговорите :)

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 5787
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Жолта вода
« Reply #13 on: October 13, 2011, 07:34:30 AM »
Ovaa slika vo kofata e najnormalno zolta voda, kaj mene e duri i pozolta koga menuvam voda.
Se ti e vo red so akvariumot.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 43
 • Posts: 7204
 • Activity:
  6%
 • Karma: 156
  • LID
Re: Жолта вода
« Reply #14 on: October 13, 2011, 11:47:16 AM »
Кај сите ни е таква водата. Ич не се секирај. Терај како и досега.

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 33
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Жолта вода
« Reply #15 on: October 13, 2011, 04:59:11 PM »
 55655 за информациите :)