collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 08:58:20 PM]


Trevnat nov by Aleksandar Ilievski
[Yesterday at 04:36:54 AM]


Мојот 100л Аквариум by DimitarJ
[October 10, 2018, 02:09:31 AM]


RO za 80 Evra ? by DimitarJ
[October 09, 2018, 12:38:52 AM]


Od Ohrid si ako.... by pocttopus
[October 08, 2018, 11:28:00 AM]


RAZNO by pocttopus
[October 08, 2018, 10:43:05 AM]


Контакт страна/ Kontakt strana/ Contact page - mkreef by pocttopus
[October 06, 2018, 06:08:19 AM]


Domasen Tutun by Baron
[September 26, 2018, 11:08:15 AM]


"The Farewell" by Ivanov Mitko
[September 24, 2018, 11:14:37 AM]


Sreken rodenden by pocttopus
[September 23, 2018, 07:43:53 AM]

Author Topic: Солта како лек  (Read 328 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 29
 • Posts: 1359
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Солта како лек
« on: November 15, 2011, 07:29:52 AM »
Солта е корисен лек за повеќето болести што може да се појават кај слатководните риби. Таа истотака помага во лекување на повреди, репродукција на лигавиот слој на рибата, ја подобрува жабрената функција, се намалува нивото на нитрити и е ефикасна против некои паразити.Солта не треба да се користи во украсен аквариум, бидете свесни дека некои некои видови растенија и риби не може да толерираат сол, па затоа најдобро е да се користи во карантински аквариум. Со други зборови, солта е нож со две острици.

Паразити - Многу паразити може ефективно да се отстранат со користење на сол.

Фамилијата Scaleless -особено Cordydoras, се многу чувствителни на сол. Дури и мала количина може да им наштети. Тетрите исто така се чувствителни на сол.

Растенијата - избегнувајте користење на сол во аквариум со растенија. Растенијата можат да се оштетат со релативно мала доза на сол, ова е една од главните причини за тоа да се третираат болните риби во карантински аквариум наместо во украсниот.
Количество на сол

Количеството ќе зависи од тоа за што се користи. Кратко изложување е корисно за искоренување на паразитите. Во раствор од 3% се чува рибата до половина час.

 

Лекување од паразити

Кога лекувате од паразити, се додава целосно вода од аквариумот во карантинот и на секој литар се додава по една лажица сол, се меша се додека не се раствори убаво. Откако солта потполно ќе се раствори, рибата се става од 5 до 30минути. Внимавајте на однесувањето на рибата, ако има било какви знаци на неволја, вратете ја веднаш рибата во аквариумот.Лекување на стресот и труење од нитрити

Ова лекување е идеално, кога се прави ова лекување карантинот е чист од нитрити и се намалува стресот.

За лекување на стресот, мерка од 1 лажичка сол на 4л вода. Користејќи мал сад, се раствара солта според онаа која е потребна за карантинот (пр: 60волумен : 4л = 15 лажици сол). Откако ќе се раствори целосно, полека додадете го во карантинот каде што се наоѓа рибата.


Третман и превенција на труење од нитрити, мерка 3 лажички сол на 4л вода. Користејќи мал сад, се раствара солта според онаа која е потребна за карантинот (пр: 60волумен : 4л = 15 * 3 = 45 лажици сол). Откако ќе се раствори целосно, полека додадете го во карантинот.

Третманот трае една недела.
Goran Manevski

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 52
 • Posts: 12166
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Солта како лек
« Reply #1 on: November 15, 2011, 07:38:05 AM »
 560855
Koj gi slusa ribite koga placat ??     http://mkreef.blogspot.com

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 11244
 • Activity:
  1%
 • Karma: 377
Re: Солта како лек
« Reply #2 on: November 15, 2011, 07:54:58 AM »
 applause Goch  560855.Ubavo objasneto kade koga i kako se koristi solta a so toa mnogumina ke ja resat svojata zabluda vo vrska so nejzinoto koristenje,koja poteknuva od nekoi stari akvaristicki vreminja koga shaka sol vo akvarium bese redoven sovet a zosto nikoj ne znaese tocno da kaze.

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 29
 • Posts: 1359
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: Солта како лек
« Reply #3 on: November 15, 2011, 07:56:03 AM »
Фала ви  :notworthy:
Goran Manevski