collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 08:58:20 PM]


Trevnat nov by Aleksandar Ilievski
[Yesterday at 04:36:54 AM]


Мојот 100л Аквариум by DimitarJ
[October 10, 2018, 02:09:31 AM]


RO za 80 Evra ? by DimitarJ
[October 09, 2018, 12:38:52 AM]


Od Ohrid si ako.... by pocttopus
[October 08, 2018, 11:28:00 AM]


RAZNO by pocttopus
[October 08, 2018, 10:43:05 AM]


Контакт страна/ Kontakt strana/ Contact page - mkreef by pocttopus
[October 06, 2018, 06:08:19 AM]


Domasen Tutun by Baron
[September 26, 2018, 11:08:15 AM]


"The Farewell" by Ivanov Mitko
[September 24, 2018, 11:14:37 AM]


Sreken rodenden by pocttopus
[September 23, 2018, 07:43:53 AM]

Author Topic: Типови на греачи  (Read 295 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 29
 • Posts: 1359
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Типови на греачи
« on: November 13, 2011, 01:38:40 AM »
За разлика од луѓето и животните, телото на рибите не произведува сопствена топлина. Тие мора да се потпираат на температурата на водата за да ја задржат својата телесна температура.
Иако некои риби уживаат во студена вода, повеќето аквариумски риби уживаат во онаа што е над собната температура. Затоа, греачите се важен дел од аквариумската животна средина.


Избор на греач

Изборот на греач е главно врз основа на лична определба. Некои од сопствениците преферираат да одат со ефтини, додека други не сакаат ништо друго освен јака и скапа марка. Останатите сеуште се одлучуваат за дискретен тип на греење, да изгледа природно што е можно повеќе.

- Потопни греачи
Овие греачи можат да бидат целосно потепени. Местењето на температурата е лесно. Негативна страна е што се големи и потребни се многу растенија за да се замаскираат.

- Подни греачи
Овие греачи се состојат од кабли што треба да се стават под песокот. Овие имаат предност што не се гледаат. Подните греачи помагаат при растот на растенијата, што ги прави популарни кај оние кои сакаат густо засадени аквариуми.

- Греач во филтерот
Ова е најновата варијанта. Се состојат од греачки блок кој е направен за да се вклопи во филтер, и водата се загрева како што поминува. Во корист е што нема да се гледа во аквариумот, а тоа го прави привлечен. Меѓутоа овие греачи се прилично скапи, и не е секогаш е лесно да се најдат кај нас.
 

Откако ќе го изберете вашиот тип на греач, треба да се пресмета ватажата која ви е потребна за вашиот аквариум.

20 – 32 литра аквариум – 25W
40 – 80 литра аквариум – 50W
88 – 120 литра аквариум – 75W
128 – 160 литра аквариум – 100W
180 – 240 литра аквариум – 150W
248 – 280 литра аквариум – 150W
Над 280 литра аквариум – 250W или појак.
Goran Manevski

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 22
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Типови на греачи
« Reply #1 on: November 13, 2011, 02:53:29 AM »
 560855 goch za tekstot :icon_thumright:. Inaku toa za vatazata ne mora da bide pravilo. Najdobro e 1w na 1l :)

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 29
 • Posts: 1359
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: Типови на греачи
« Reply #2 on: November 13, 2011, 03:01:16 AM »
Thanks, иначе зависи до квалитетот на греачот, ова е гледано врз база на поквалитетните греачи, кај нас повеќе користиме кинески, можеби требаше да направам таква табела 1WPL. :)
Goran Manevski