collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Аквариумот е 30лит. + 12лит. надворешен филтер, 6 часа осветлување со 2*18w штедливи 6500к, подлога од земја за цвеќе plantella и одозгора песок испробан со HCL(немаше никаква реакција)
Од растенија има marsilea (кога ја купив беше висока 10см со 2 листа, а сега е ниска и слична на глосо и добро напредува) Eleocharis minima, Eleocharis vivipara, и пред 10 дена ставени Blyxa japonica и glosso за кои не можам да речам дека се убаво зафатени.
Дојдов до еден податок за приближно дозирање на DIY CO2 према кој за средно насаден аквариум
литри*13/100=број на меури CO2 во минута. Дали ова држи место?
Додека пак сите викаат 1-2меури во секунда, а никој не ја спомнува литражата на аквариумот?
Конкретно во мојот случај ме интересира
1.Кога се додава EASY CARBO,  дали за мали аквариуми треба да се додава СО2 и колку отприлика треба да имам меури на СО2?
Цревото преку кое ќе се пушта СО2 ќе биде на влезот од моторната глава која ќе го разбива и разнесува со водата низ аквариум.
2.Дали дополнително ќе треба нешто за отопување на CO2 и што би можело да се изведе во DIY варијанта или доволно е цевката што ја носи водата од филтер во аквариум да се постави пониско и колку?
3.Отприлика колку ppm би се внеле со колкав број на меури ?
4.Набавив макро елементи растворени за дозирање по ppm, па каде може да се набави CSM + b и што би можело да се употреби место него доколку не најдам и колкава доза?
5.Дали додатно треба да додавам некој препарат на железо за билките што ги имам и кој?
6. Дали осветлувањето и фотопериодот се доволни?

Link

Author Topic: Неколку прашања  (Read 1420 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Bonevski

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Dec 2010
  • Location: Skopje
  • Age: 52
  • Posts: 195
  • Activity:
    0%
  • Karma: 2
Неколку прашања
« on: February 13, 2011, 12:04:56 PM »
Аквариумот е 30лит. + 12лит. надворешен филтер, 6 часа осветлување со 2*18w штедливи 6500к, подлога од земја за цвеќе plantella и одозгора песок испробан со HCL(немаше никаква реакција)
Од растенија има marsilea (кога ја купив беше висока 10см со 2 листа, а сега е ниска и слична на глосо и добро напредува) Eleocharis minima, Eleocharis vivipara, и пред 10 дена ставени Blyxa japonica и glosso за кои не можам да речам дека се убаво зафатени.
Дојдов до еден податок за приближно дозирање на DIY CO2 према кој за средно насаден аквариум
литри*13/100=број на меури CO2 во минута. Дали ова држи место?
Додека пак сите викаат 1-2меури во секунда, а никој не ја спомнува литражата на аквариумот?
Конкретно во мојот случај ме интересира
1.Кога се додава EASY CARBO,  дали за мали аквариуми треба да се додава СО2 и колку отприлика треба да имам меури на СО2?
Цревото преку кое ќе се пушта СО2 ќе биде на влезот од моторната глава која ќе го разбива и разнесува со водата низ аквариум.
2.Дали дополнително ќе треба нешто за отопување на CO2 и што би можело да се изведе во DIY варијанта или доволно е цевката што ја носи водата од филтер во аквариум да се постави пониско и колку?
3.Отприлика колку ppm би се внеле со колкав број на меури ?
4.Набавив макро елементи растворени за дозирање по ppm, па каде може да се набави CSM + b и што би можело да се употреби место него доколку не најдам и колкава доза?
5.Дали додатно треба да додавам некој препарат на железо за билките што ги имам и кој?
6. Дали осветлувањето и фотопериодот се доволни?

vsutarov

  • Guest
Re: Неколку прашања
« Reply #1 on: February 13, 2011, 01:04:01 PM »
1.EC se dodava na dnevna baza,najubavo od sabajle pred pocetokot na fotoperiod.Sledi go upatstvoto za doziranje.Da,i za mali akv.treba da se dodava CO2.Za akvariumi so mala litraza e dovolno 1meur/sekunda.
Odlicno razbivanje ke imas so mot.glava.
2.Razlozuvanjeto na meuri so motorna glava e sosema dovolno.
3.ne moze nikoj da ti go kaze toa dokolku ne se izmeri,no so 1 meur/sek za pocetok ke bide dovolno za taa litraza.
4.CSM mislam deka nekoi kolegi naracuvaa po internet.Kaj nas imas i drugi proizvoditeli EasyLife,Tetra,Sera...
5.Zelezo imas vo sekoe mikro gjubivo ,no mozes i dodatno da go dodavas.EasyLfe ima takov proizvod EasyFerro.
6.Stom imas 1w/l se racuna kako visoko osvetlen akvarium.Za pocetok e dovolno 6 casa,pa postepeno ke nagolemuvas.Indikator za namaluvanje fotoperiod moze da ti bide pojavat na alga.

Offline Uran

  • BigUran - Osnivac
  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: May 2008
  • Location: GB
  • Age: 38
  • Posts: 12154
  • Activity:
    0%
  • Karma: 469
    • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Неколку прашања
« Reply #2 on: February 13, 2011, 02:42:21 PM »
Easy carbo e izmislen so cel da se zameni "gasot" :), bez merenje niogas nema da znaes dali e dovolno bidejki mnogu faktori igraat uloga (fotoperiod, bilna masa,  tvrdina itn)

CSM +B imas vo nasite oglasi - od moeto ormarce

fero naknadno se dodava ako imame crveni bilki

foto period od 6 casa e premaku, 10-12

Offline Uran

  • BigUran - Osnivac
  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: May 2008
  • Location: GB
  • Age: 38
  • Posts: 12154
  • Activity:
    0%
  • Karma: 469
    • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Неколку прашања
« Reply #3 on: February 13, 2011, 02:45:18 PM »

Offline nenad66

  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Rio- "pena"
  • Age: 58
  • Posts: 6244
  • Activity:
    0%
  • Karma: 226
Re: Неколку прашања
« Reply #4 on: February 13, 2011, 10:31:45 PM »
Easy carbo e izmislen so cel da se zameni "gasot" :), bez merenje niogas nema da znaes dali e dovolno bidejki mnogu faktori igraat uloga (fotoperiod, bilna masa,  tvrdina itn)

CSM +B imas vo nasite oglasi - od moeto ormarce

fero naknadno se dodava ako imame crveni bilki

foto period od 6 casa e premaku, 10-12
ghgf
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal