collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Kako sto citav na forumot treba da se prestavat site novi clenovi.....
Jas sum nov vo ovaa oblast vo akvaristikata no so dosta citanje po forumi ili po net probvam da navlezam poleka poleka.
Prvo dobro se informirav i konsultirav so licnosti sto imaat poveke iskustvo vo ovie rab pa se odluciv da pocnam i da potenciram so golema zelba :))
Denes go poracav akvariumot i toj ke bide so dimenzii 80 x 40 i 50 visina pa ke go ostavam da se susi edna nedela pa posle toa koga ke pocnam so drugite rab ke bidite izvesteni ke ima i sliki :)))
A vo megu vreme se pravi i postoljeto za akvariumot.
Kapakot na akvariumot go planiram da bidi 20 cm za mozi da beri dve neonki i planiram gracot pumpata da bidat site na prekidac ili taster.
Vo vrska so filterot planiram da mi bidi nadvoresen t.e. uste eden akvarium so dimenzii 40 x 20 i 50 visina so dve komori edna komora da bidi 1/3 od 40 cm i tamu da bidi postavena pumpata a drugata komora da bidi so red sunger pa kamenja pa positni kamcinja pa pesok i pak sunger.
E sega mi treba sovet za pumpata kokva da bidi strikno za mojot akvarium bidejki Atman gi gledav jas i gi falat site no od niv ima 800 litri vo cas 2000, 1200, 500 itn ajde enda pomos pri izborot

Link

Author Topic: Zdravo :))  (Read 2286 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline petar_868

  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Apr 2011
  • Location: Bitola
  • Age: 37
  • Posts: 34
  • Activity:
    0%
  • Karma: 4
Zdravo :))
« on: April 26, 2011, 05:26:48 AM »
Kako sto citav na forumot treba da se prestavat site novi clenovi.....
Jas sum nov vo ovaa oblast vo akvaristikata no so dosta citanje po forumi ili po net probvam da navlezam poleka poleka.
Prvo dobro se informirav i konsultirav so licnosti sto imaat poveke iskustvo vo ovie rab pa se odluciv da pocnam i da potenciram so golema zelba :))
Denes go poracav akvariumot i toj ke bide so dimenzii 80 x 40 i 50 visina pa ke go ostavam da se susi edna nedela pa posle toa koga ke pocnam so drugite rab ke bidite izvesteni ke ima i sliki :)))
A vo megu vreme se pravi i postoljeto za akvariumot.
Kapakot na akvariumot go planiram da bidi 20 cm za mozi da beri dve neonki i planiram gracot pumpata da bidat site na prekidac ili taster.
Vo vrska so filterot planiram da mi bidi nadvoresen t.e. uste eden akvarium so dimenzii 40 x 20 i 50 visina so dve komori edna komora da bidi 1/3 od 40 cm i tamu da bidi postavena pumpata a drugata komora da bidi so red sunger pa kamenja pa positni kamcinja pa pesok i pak sunger.
E sega mi treba sovet za pumpata kokva da bidi strikno za mojot akvarium bidejki Atman gi gledav jas i gi falat site no od niv ima 800 litri vo cas 2000, 1200, 500 itn ajde enda pomos pri izborot

Offline Ljube

  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: Jan 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 44
  • Posts: 5785
  • Activity:
    0%
  • Karma: 201
    • Aqua Park
Re: Zdravo :))
« Reply #1 on: April 26, 2011, 05:39:35 AM »
Pumpa dovolno ke ti bide 800L/h ili toa bi znacelo za 1 saat 5 pati da ja svrti vodata od akvariumot. (5x160L=800L/h).
Na 160L akvarium (zavisi sto ke cuvas) 2 neonki ke ti bidat malce svetlo.
A i nadvoresniot filter so 2 komori nema da ti bide funkcionalen.
Napravi dve komori so filter materijal kade sto vodata ke moze da odi nadole pa nagore i da vleva vo tretata. Taka vodata ke bide mnogu pocista nego da pominuva samo niz edna komora. Imas ubavi primeri na forumov za "nadvoresni filtri" .

PS. DObredojde i od mene  :icon_thumright:

Offline Aleksandar B

  • Global Moderator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Skopje
  • Age: 50
  • Posts: 4107
  • Activity:
    0%
  • Karma: 307
Re: Zdravo :))
« Reply #2 on: April 26, 2011, 05:56:08 AM »
Zdravo Petar.
Sega moze da se najdat ubavi a relativno evtini filter materijali koi mnogu podobro ja vrsat rabotata otkolku kamenja i pesok. Iako seuste ti e rano za toa, razgledaj sto mozes da najdes.

Offline petar_868

  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Apr 2011
  • Location: Bitola
  • Age: 37
  • Posts: 34
  • Activity:
    0%
  • Karma: 4
Re: Zdravo :))
« Reply #3 on: April 26, 2011, 06:00:57 AM »
Za pumpata ke probam vaka so dve oti go oracav denes toj maliot akvarium da ne prepravam sega za sega pa za potamu ke prepram ako ima potreba.
A za osvetluvanjeto kolku neonki da ima ?
Jas sprema prostorot so e vo kapakot t.e. pokrivot taka i planirav e sega planiram edna obicna neonka i edna rozeva nenka ( taja bila specjalna za ribi kako sto razbrav jas ) ili pak druga solucija
Da postavam tri neonki od po 60 cm no ke bidi namalen delot od kapakot sto ke se otvora toj del e 40 cm neznam dali ke soberi tri neonki da ima i da ima del za otvaranje.

vsutarov

  • Guest
Re: Zdravo :))
« Reply #4 on: April 26, 2011, 06:06:07 AM »
Dobredojde i od mene.
Vrti suci,gledaj 3 od 120cm da stavis.Lesno e da isklucis nekoja ako ne ti treba,no ako imas trevi ke ti treba.

Offline Nachevski

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Jan 2011
  • Location: Tetovo, Macedonia
  • Age: 35
  • Posts: 720
  • Activity:
    0%
  • Karma: 109
Re: Zdravo :))
« Reply #5 on: April 26, 2011, 06:36:08 AM »
Dobredojde i od mene.
Vrti suci,gledaj 3 od 120cm da stavis.Lesno e da isklucis nekoja ako ne ti treba,no ako imas trevi ke ti treba.

dan imas greska vo textot?! dolzinata na akvariumov e 80cm i nemoze da stavi neonki od 120cm...

inaku ne te svativ, kako planiras da se otvora kapakot?! i zasto da ne bi mozelo da ima 3 neonki od dole?

a za neonkata rozeva (specijalnata) ako e onaa kineskata sto ja prodavaat vo obicnite prodavnici, taa e gjubre!!! ako sakas rozeva zemi si Sylvania GroLux, isto i za obicnata neonka, obicna daylight sveti na zelenkasto i ne e neso posebna, a i mn pobrzo se razviva alga od nea.

vsutarov

  • Guest
Re: Zdravo :))
« Reply #6 on: April 26, 2011, 06:53:52 AM »
Dobredojde i od mene.
Vrti suci,gledaj 3 od 120cm da stavis.Lesno e da isklucis nekoja ako ne ti treba,no ako imas trevi ke ti treba.

dan imas greska vo textot?! dolzinata na akvariumov e 80cm i nemoze da stavi neonki od 120cm...

inaku ne te svativ, kako planiras da se otvora kapakot?! i zasto da ne bi mozelo da ima 3 neonki od dole?

a za neonkata rozeva (specijalnata) ako e onaa kineskata sto ja prodavaat vo obicnite prodavnici, taa e gjubre!!! ako sakas rozeva zemi si Sylvania GroLux, isto i za obicnata neonka, obicna daylight sveti na zelenkasto i ne e neso posebna, a i mn pobrzo se razviva alga od nea.

Greska e,na 60cm mislev.

Offline ivica74sk

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 49
  • Posts: 11195
  • Activity:
    0%
  • Karma: 377
Re: Zdravo :))
« Reply #7 on: April 26, 2011, 07:56:49 AM »
 Protokot vo filterot odnosno jacinata na potopnata pumpa sto ke ja koristis zavisi od mnogu faktori.Najprvin treba da znaes sto planiras da cuvas zosto ne e isto za razlicni tipovi akvariumi.Vtoro zavisi od filtermaterijalite.ako planiras obicen sungjer i pesok vo filterot ke se zatnuva tolku brzo sto i najslaba pumpa ke e prejaka.Prednosta na dvokomorniot filter vo odnos na trokomorniot e vo posporiot tek na vodata niz komorata so filtermaterijali zaradi nejzinata pogolema sirocina pa so toa i mnogu poefikasna denitrifikacija.Ako upotrebis i akvaristicki sungjer mesto obicen i drugi poprotocni namenski materijali uspehot na filtracijata ti e zagarantiran a i ke mozes da si dozvolis mnogu pojaka pumpa a sledsveno na toa i ke mozes da cuvas mnogu povekje ribi vo akvariumot.Sijalicite dali ke se dve ili tri a mozebi i sest ne e problem da se smestat vo soodveten tip na poklopec no ubavo bi bilo da se rasporedeni po celata sirina na akvariumot a ne butnati vo zadniot ili predniot del na akvariumot.Mozes da izvedes i dvodelen kapak i vo dvata dela da stavis neonki so toa sto zadniot bi bil staticen a predniot bi se podigal sose neonkite vo nego.Najvazno od se e ubavo da osmislis se pred da izrealiziras zosto greskite posle malce potesko se ispravaat i podobro e da gi izbegnes od start.Znaci za da mozeme da ti dademe odgovori napisi za pocetok sto planiras da cuvas vo akvariumot.

Offline petar_868

  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Apr 2011
  • Location: Bitola
  • Age: 37
  • Posts: 34
  • Activity:
    0%
  • Karma: 4
Re: Zdravo :))
« Reply #8 on: April 26, 2011, 11:56:30 AM »
Super objasnuvanje e sega da pocnam od filterot znaci planiram da cuvam ikrasi za pocetok 10 skalari dva cistaci i sakam da zemam eden beta borec, za ponatamu akvariumot da se razviva i da prikupam i drugi ribi.
Ke mozi da mi predlozite i vie kakvi :)))
E sega ako mozi da mi kazis potocno sto matrijali treba da stavam vo filterot i kakov da bidi nivniot raspored.
A za neonkite planirav da bidat postaveni edna do druga od ednata strana tri neonki i da bidi staticen a drugata strana da bidi otvorot ama sega me premisli pa mislam da gi rasporedam niz celata povrsina na kapakot pa i edna neka bidi na samiot otvor so velite za predlogot?
A za taa rozevata neonka neznam dali e kineska ama nea ja ima vo prodavnica za akvaristika i mislam deka bese 240 denari pa ne mi se verva da e kineska.

Offline ivica74sk

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 49
  • Posts: 11195
  • Activity:
    0%
  • Karma: 377
Re: Zdravo :))
« Reply #9 on: April 26, 2011, 12:07:42 PM »
 So skalarite ne ti sovetuvam beta borec.Nekoja pokrupna tetra malo jatce zaradi razdvizenost i nekolku ancistrusi  i malo jatce koridorasi ke bidat ubava slika.
 Sto se odnesuva do filtermaterijalite jas bi udril najvekje na plav sungjer akvaristicki sto pogolem volumen.Duri i kako edinstven materijal e dovolen no eve ako sakas da imas razlicni sloevi mozes najgore da stavis sinteticka vata koja bi ja menuval koga ke se zagadi a pod sungjerot mozes biokugli,keramicki prsteni ili droben vulkanski kamen.

Offline Nachevski

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Jan 2011
  • Location: Tetovo, Macedonia
  • Age: 35
  • Posts: 720
  • Activity:
    0%
  • Karma: 109
Re: Zdravo :))
« Reply #10 on: April 26, 2011, 12:12:55 PM »
taa neonka e... stom e 240 den taa e. ne cini! a za kapakot, i kaj mene e taka, imam 3x120cm neonki, edna e zakacena na zadniot staticen del od kapakot, a drugite 2 se na podvizniot, taka koj go krevas nagore se krevaat sosve neonki. sredinata na kapakot neka ti stavat klavir sharki za da mozes da go preklopis na staticniot del i nemas gajle.

Offline petar_868

  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Apr 2011
  • Location: Bitola
  • Age: 37
  • Posts: 34
  • Activity:
    0%
  • Karma: 4
Re: Zdravo :))
« Reply #11 on: April 26, 2011, 12:30:35 PM »
Sega ke me izvinite mozi jas prasvam nekoj osnovni rab no moram da bidam siguren dali e taka kako sto mislam da ne napravam nekoj greski.
Za neonkata fala sto mi ukaza deka ne cini da ne kupvam za gjabe ke si stavam tri obicni neonki od 60 cm.
A za fulterot uste ednas znaci prvo se stava akvariskiot sunger pa pokrupnite rab pa kako se dvizat rab nagore da odat positnite rab taka. I dali treba na krajot t.e. na gorniot del da se postavi uste eden sloj na sunger dali akvariski ili obicen sunger ?
I dali mozi da mi kazete kade da gi najdam ovie matrijali potocno zosto za nekoi od niv prvpat slusam.
Fala vi odnapred

Offline petar_868

  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Apr 2011
  • Location: Bitola
  • Age: 37
  • Posts: 34
  • Activity:
    0%
  • Karma: 4
Re: Zdravo :))
« Reply #12 on: April 26, 2011, 12:43:02 PM »
Uste edno prasanje dali treba da postavam nekoe staklo izmegu kapakot i akvariumot da ne prska voda vo neonkite kapakot znaci treba da bidi 20 cm ili nema potreba od toa .....

Offline Nachevski

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Jan 2011
  • Location: Tetovo, Macedonia
  • Age: 35
  • Posts: 720
  • Activity:
    0%
  • Karma: 109
Re: Zdravo :))
« Reply #13 on: April 26, 2011, 12:54:31 PM »
pozelno e da imas... bidejki ke isparuva mn voda i ako nesakas da ti skape kapakot odma ke si stavis. ne ke e loso da si stavis i 1-2 kulercinja od kompjuter, bidejki i da imas staklo pak ke isparuva voda, a so kulerite nema da imas gajle!

Offline petar_868

  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Apr 2011
  • Location: Bitola
  • Age: 37
  • Posts: 34
  • Activity:
    0%
  • Karma: 4
Re: Zdravo :))
« Reply #14 on: April 26, 2011, 12:57:58 PM »
Jas planirav da mu klam od ventilacija ima edni plastiki nazad na kapakot ama so kuler ic ne mi tekna ama pa da ne brci mnogu

Offline ivica74sk

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 49
  • Posts: 11195
  • Activity:
    0%
  • Karma: 377
Re: Zdravo :))
« Reply #15 on: April 26, 2011, 01:32:57 PM »
 Obicni neonki nemoj.Imaat grda svetlina i algite bujaat pod nivniot spektar.Vodata vo filterot da minuva prvo niz tenok sloj sinteticka vata a potoa niz sungjerot i na kraj niz kuglite i prstenite kako bioloska filtracija.Iako pak ke napomenam ako mozes da si dozvolis akvaristicki sungjer vo pogolema kolicina nisto drugo nema da ti treba.Kulerite se recisi bezsumni.

Offline petar_868

  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Apr 2011
  • Location: Bitola
  • Age: 37
  • Posts: 34
  • Activity:
    0%
  • Karma: 4
Re: Zdravo :))
« Reply #16 on: April 26, 2011, 01:58:36 PM »
Najdov namesto biokugli da kupuvame mozi da se izrabotat od mreza za komarci na eden drug forum dali mozi da se postira tuka linkot ili ne e dozvoleno, mozi ke mu bidi na nekoj od korist.
A keramicki prsteni ili droben vulkanski kamen kade mozi da se najdat po stovarista bi trebalo da ima ili ....

Offline Uran

  • BigUran - Osnivac
  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: May 2008
  • Location: GB
  • Age: 38
  • Posts: 12154
  • Activity:
    0%
  • Karma: 469
    • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Zdravo :))
« Reply #17 on: April 26, 2011, 02:02:01 PM »
moze

Offline petar_868

  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Apr 2011
  • Location: Bitola
  • Age: 37
  • Posts: 34
  • Activity:
    0%
  • Karma: 4
Re: Zdravo :))
« Reply #18 on: April 26, 2011, 02:07:17 PM »
[Login or Register]

Eve go linkot za biokuglite  :headbang:



Offline Aleksandar B

  • Global Moderator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Skopje
  • Age: 50
  • Posts: 4107
  • Activity:
    0%
  • Karma: 307
Re: Zdravo :))
« Reply #19 on: April 26, 2011, 02:42:21 PM »
Ne e losa idejata. I ova ke vrsi rabota, samo mislam deka imaat mnogu pomala korisna povrsina od bio-kuglite. Mnogu se shuplivi.

Tags:
 

Zdravo

Started by Cefopomalio

Replies: 9
Views: 1430
Last post December 05, 2009, 02:27:26 PM
by Bobi
zdravo

Started by andrej79

Replies: 10
Views: 1649
Last post February 19, 2010, 11:16:45 PM
by petreski t.
Zdravo

Started by vace

Replies: 13
Views: 1708
Last post April 13, 2010, 03:05:43 AM
by majakashi
Zdravo

Started by Bojan

Replies: 6
Views: 1408
Last post June 13, 2010, 10:45:38 AM
by Uran
Zdravo na site !

Started by dziko

Replies: 18
Views: 1851
Last post June 27, 2010, 01:45:46 AM
by dziko
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal