collapse

* Prebaruvanje


Author Topic: Болест ??  (Read 322 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Goran

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2011
 • Location: Bitola
 • Age: 22
 • Posts: 20
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Болест ??
« on: August 31, 2011, 12:40:31 AM »
Денеска кога го запалив светлото во аквариумот забележав еден коридорас како едвај плива и почнува да се в црвеносува

http://i53.tinypic.com/2vn2b9d.jpg

Дали некој знае од што можи да е ова и дали има некој лек ??  :icon_scratch:

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 29
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Болест ??
« Reply #1 on: August 31, 2011, 12:49:39 AM »
Денеска кога го запалив светлото во аквариумот забележав еден коридорас како едвај плива и почнува да се в црвеносува

http://i53.tinypic.com/2vn2b9d.jpg

Дали некој знае од што можи да е ова и дали има некој лек ??  :icon_scratch:

Ако овој е тој коридорас што едвај плива, немаш надеж дека ќе го спасиш  :no:

Offline Goran

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2011
 • Location: Bitola
 • Age: 22
 • Posts: 20
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Болест ??
« Reply #2 on: August 31, 2011, 12:59:29 AM »
Значи посовреме да го извам  од аквариум пошто гледам почнуват  гупите да го кубат  :// иначе   што болест е ? знај некој да ми кажи

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 43
 • Posts: 4032
 • Activity:
  3.33%
 • Karma: 307
Re: Болест ??
« Reply #3 on: August 31, 2011, 01:14:43 AM »
Dali imas staveno sol vo akvariumot?

Offline Goran

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2011
 • Location: Bitola
 • Age: 22
 • Posts: 20
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Болест ??
« Reply #4 on: August 31, 2011, 01:18:43 AM »
Не ://

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 29
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Болест ??
« Reply #5 on: August 31, 2011, 01:33:08 AM »
Ја би рекол дека е од труење со нитрати, нитрити, за разлика од гупите коридорасот е каде каде поосетлив.

Offline iljo

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 833
 • Activity:
  0%
 • Karma: 45
Re: Болест ??
« Reply #6 on: August 31, 2011, 06:53:18 AM »
Vakvi raboti ke se slucuvaat se dodeka akvariumot ne se isciklira kako sto treba ,dodeka ne se sozdadat dovolno dobri bakterii .

Offline zalxov

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2011
 • Location: с.Таринци - Штипско
 • Age: 34
 • Posts: 1073
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Болест ??
« Reply #7 on: August 31, 2011, 07:03:21 AM »
I jas mislam deka e do neiscikliran akvarium, zosto slicen problem imav i jas. Mislam deka ne e bolest i ne mora da znaci deka i ostanatite ribi kje gi snajde istoto. 
Спијат ли рибите?

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 29
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Болест ??
« Reply #8 on: September 01, 2011, 01:56:31 AM »
Кога аквариумот не е исциклиран тогаш нитратите, нитритите и амонијакот се на критично ниво, е сега некои риби се поиздржливи и ќе немаат мака, додека другите ќе го соберат данокот  :icon_scratch:

Tags:
 

Users Online Users Online (21)
Members Google